Důvod? Praha stárne a zařízení pro seniory je málo. V jediném pražském hospicu v Praze 8 se personál denně postará o dvacet pět klientů, metropole by ale potřebovala míst dvojnásobek.

Nedostatek lůžek

„Podle světové zdravotnické organizace by mělo být na sto tisíc obyvatel pět paliativních lůžek. To znamená, že Praha by měla míst pro smrtelně nemocné zhruba šedesát. Teď jich není ani polovina,“ říká ředitel bohnického hospicu Josef Heller. A sám ze zkušenosti ví, jaký je s nedostatkem kapacity problém. Na přijetí čekají klienti v pořadnících, někteří se nástupu ani nedožijí. Hospic je totiž určen pro pacienty v poslední fázi jejich nemoci.

Přednost sice mají rodiny, které se o nemocného starají doma, ale ani to mnohdy nestačí. „Než nám babičku přijali, bohužel zemřela. Pro všechny to ale bylo strašně stresující. Mně sice zaměstnavatel z práce na čas uvolnil, ale babičku jsme měli v panelákovém bytě a jejímu stavu musely přihlížet i děti,“ popisuje Hedvika Černá z Prahy 11. Podobnou zkušenost má i Marie Hanousková z Prahy 6. Její maminka sice dožívala i v léčebně dlouhodobě nemocných, ale představovali si pro ni jiný konec života. „Nemohli jsme s ní u lůžka ani přespat, což je v hospicu naprosto běžné. Péče navíc nebyla taková, jak jsme si představovali. Sestry sice dělaly co mohly, ovšem bylo jich málo,“ říká.

Léčebna nebo hospic

To, že nevyléčitelně nemocným nemohou dát v léčebnách stejnou péči jako v hospicu, potvrzuje i Heller. „V hospicích je samozřejmě jiný přístup k pacientům. Navíc tu máme i kněze a psychology,“ doplňuje.

Některé městské části proto začaly na podobná zařízení hledat peníze ve vlastních rozpočtech. Včera položili řemeslníci základní kámen hospicu v Praze 4, a do několika let by chtěla několik lůžek zřídit také Praha 11. Loni začal fungovat také hospic v Čerčanech, který převzal i část pacientů z Prahy. I tady je ale kapacita naplněna. „Hospic je plně obsazen a řada pacientů čeká na přijetí,“ informují webové stránky zařízení.

Nedostatek míst v hospicích se ale netýká pouze Prahy, v České republice zemře ročně téměř 30 tisíc lidí na nádorová onemocnění. Využít kvalitní péči v hospicích ale můžou pouze 2–3 procenta lidí.