„Nová koncepce reflektuje současné problémy i možná rizika - odpadnou díky ní přesčasy i narůstající technické obtíže, spojené mj. se stále komplikovanější pražskou dopravou. Zvýší se také rezervy pro mimořádné, krizové situace a hromadná neštěstí,” uvedl radní Lacko.

Co nového přinese koncepce

Koncepce má zajistit stabilitu organizace a dotýká se hned několika oblastí. ZZS je v současné době personálně poddimenzovaná a vzhledem ke změnám v dopravní infrastruktuře a rozvoji města se personální potřeby zvyšují. Koncepce také řeší problematiku zázemí pro ZZS. Většina výjezdových základen je momentálně v pronajatých objektech.

Plánuje se tedy centrální administrativní budova, kde by mělo fungovat i vzdělávací a výcvikové středisko. Dojde i ke vzniku nových výjezdových základen a plánuje se i rozšíření vozového parku.

Nasazení zdravotníků je více než stoprocentní 

„Jak ukázaly i případy z nedávné doby, myslím tím zejména autobusové neštěstí u Horoměřic a tragický požár v hotelu v centru Prahy, na pražskou záchranku je stoprocentní spoleh. Díky rychlosti a profesionalitě zásahů se minimalizovaly počty obětí, zraněným byla poskytnuta včasná pomoc, v řadě případů se předešlo trvalým zdravotním následkům. Nasazení zdravotníků je více než stoprocentní, k výkonu práce zcela logicky potřebují adekvátní podmínky“ řekl Lacko.  

Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy je městskou organizací.