Okruh dlouhý 4,5 kilometru skýtá celkem 40 zastavení. Štítky není třeba složitě hledat, většinou jsou umístěny viditelně na kmenu či větvi stromu.

Jelikož má celé území Trojské kotliny projít zásadní revitalizací, kódy kromě textu ukazují i fotky a vizualizace nových projektů, což je nesporná výhoda oproti fyzickým tabulím.

Například pod štítkem číslo 38 s názvem Divoká Vltava, který se nachází za mostem na Císařský ostrov, se píše o plánu, jenž počítá s novými protipovodňovými opatřeními. „Jsou zde navržena dvě koryta s tůněmi a brody, která regulovaně převádí vodu z plavebního kanálu do hlavního koryta,“ dočte se zájemce.

Kromě textu se zobrazí také odkaz na virtuální mapu, jež člověka navede k dalším stanovištím.

Minimální náklady

Kromě chystaných revitalizací se lidé díky QR kódům dozvědí i něco z historie. V Trojské kotlině totiž žili naši prapředci už od pravěku.

Stezka s kódy se bude do budoucna dále rozvíjet. „Uvidíme, jaké budou ohlasy. Výhodou je, že se dá různě obměňovat a doplňovat, určitě chceme přidat další stanoviště. Má to ale i svá úskalí, kódy se mohou snadno strhnout či poničit,“ sdělil mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Podle něj byly náklady na projekt minimální. „Štítky jsme si vyrobili sami. Je to levná a moderní naučná stezka. Nemá smysl instalovat žádné trvalé poutače či cedule, když se území bude měnit,“ říká Vokuš.

Smyslem projektu je podle něj také přilákat Pražany do městských parků. „Řada lidí zná oblast pouze okrajově, chodí například do Stromovky. Části břehů po severní straně řeky nebyly donedávna vůbec přístupné,“ vysvětluje Vokuš.