Vítězné náměstí v Dejvicích lze charakterizovat jediným slovem nedokončené. Jeho příběh se začal odvíjet ve 20. letech 20. století, kdy ho projektoval architekt Antonín Engel. Monumentální návrh se ale nepodařilo zcela uskutečnit. Řada objektů nebyla vystavěna a k jejich realizaci došlo až po válce, kdy se ale původní návrh nerespektoval.

Výstavba na kulaťáku 

V současnosti dochází okolo „kulaťáku" k další výstavbě. „V poslední době například vznikla nová budova fakulty ČVUT. Ta ale postrádá jakoukoli architektonickou invenci," okomentoval autor knihy Praha Neznámá Petr Ryska.

Dalším problematickým projektem je tzv. „lední medvěd", který podle nejnovějších zpráv ale na náměstí stát nebude.

Univerzitní čtvrť 

Dejvice jsou také známé jako univerzitní čtvrť, okolí Vítězného náměstí je toho jasným důkazem. Vycházka tak bude směřovat například ke Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Účastníci si položí otázku, zdali se tvůrcům moderní technické knihovny podařilo stavbu začlenit do vysokoškolského kampusu.

Další kroky povedou k Masarykovým kolejím či na Evropskou třídu k funkcionalistické budově gymnázia. Jedním z vrcholů vycházky bude budova bývalé automatické telefonní ústředny, kterou Petr Ryska nazývá „mimozemská".

Památky Dejvic. Infografika.

Okolí kulaťákuKomentovaná procházka se uskuteční v neděli 21. srpna
Sraz účastníků bude na lavičkách před budovou generálního štábu československé armády, Vítězné náměstí 5 Délka vycházky 1,5 hodin.
Terén není vhodný pro vozíčkáře, pro kočárky ano, ale je třeba počítat s vyšší obtížností Provází Kateřina Racková Účastníci se dozvědí, jak to architekt Engel s dejvickým kulaťákem původně zamýšlel, projdou se místy, kde v minulosti stávala kolonie úřednických domků.
Zjistí také, jak mohly vypadat budovy přilehlých škol či jak vypadá bývalá telekomunikační ústředna

Praha Neznámáje projekt Petra Rysky, který jej založil v roce 2013, nejprve jako blog, kde se chtěl podělit o své zážitky z putování po Praze
neznámá zákoutí metropole představuje na webu www.prahaneznama.cz
se svými kolegy Prahou provádí i během vycházek
facebookový profil sleduje přes 77 tisíc fanoušků
nyní je vypsáno přes 20 tematických vycházek

Čtěte také: Pátrejte po legendách staré Prahy