Kontrola naznačila, se v našem prostředí objevil nový druh padělků zlatých šperků, který méně zkušení pracovníci firem zabývajících se výkupem zlata budou těžko rozpoznávat. Potvrdila to kontrola náramku a řetízku, které byly jisté firmě nabídnuty k výkupu – ta však využila možnosti nechat si zboží překontrolovat puncovním úřadem.

Ukázalo se, že jde o jasný podvod. Věci nabízené jako 18karátové zlato jsou ve skutečnosti vyrobeny z oceli. Alespoň jejich podstatné části. Jen karabinky a triangly, tedy ty díly, které se při kontrole ryzosti zpravidla prověřují, jsou skutečně zlaté. Omyl se tedy zdá být vyloučen: jde o padělky vyrobené se záměrem klamat – a to tak, že oblafnuti mohou být i lidé, kteří se považují za odborníky. Zvlášť pokud spěchají nebo jsou méně zkušení. Za zlato mohou považovat celý šperk, třebaže jeho řetězová část je z jiného materiálu. Vzhledem k charakteru zachycených šperků přitom nelze vyloučit, ba spíš je možné předpokládat, že by se podobné zboží mohlo objevit i jinde.

Puncovní úřad, který varování zveřejnil na svých webových stránkách, připomíná: „Označení obnáší pouze italskou výrobní značku a ryzostní číslo 750.“ Tomuto sdělení by měl rozumět každý, kdo s drahými kovy přichází pracovně do kontaktu.

Faktem ale je, že zvláště zastavárny, jejichž pracovníci sice bývají poučení, ale přesto jim chybí zlatnická specializace, se v poslední době stále častěji stávají terčem pokusů o podvod. Tím nejběžnějším bývá výkup šperků nabízených jako zlato, třebaže jsou ve skutečnosti vyrobeny z pozlaceného stříbra. Puncovní úřad nedávno odhalil takovýto náramek.

(zw)