Půlroční bilance koalice v Praze. Infografika.Zdroj: redakcePříkladem může být právě první kopnutí do země pro metro D nebo spočítání neobydlených obecních bytů, které by měly být opraveny a nabídnuty „potřebným“. Při pohledu na první půlroční plán koalice je ovšem také jasné, že se řada záměrů zadrhává, nebo zpožďuje. „Poskytneme pozemky ve vlastnictví města vhodné pro družstevní bytovou výstavbu a vytvoříme program podpory dostupného bydlení pro mladé rodiny v Praze,“ napsala si například v lednu mezi cíle svého resortu radní Hana Marvanová (Spojené síly). 

Realita je dnes však taková, že se pozemky stále vybírají a mladé rodiny si na nějakou formu podpory od města ještě budou muset počkat. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který má v koalici na starosti agendu IT, zase do půlročního plánu zařadil mimo jiné „přípravu koncepce digitalizace úřadu a její navržení ke schválení“. Podle pondělního vyjádření primátora „příprava koncepce finišuje“ a Pražanům brzy ponese své plody.

Opozice vytýká koalici pokrytectví

Opoziční zastupitelé označují koalici za tým, který „víc mluví, než dělá“. Podle lídra zastupitelského klubu hnutí ANO Patrika Nachera je navíc aktuální pražská vláda často v rozporu s vlastními proklamacemi. „Tato koalice byla plná slov o transparentnosti a otevřenosti, přesto už dokázala mimo jiné zfalšovat zápis z hlasování rady a ředitele klíčových městských firem jmenovala bez výběrového řízení,“ uvedl Nacher, podle kterého je koaliční projekt založený na obecných frázích i mediálních zkratkách a teď naráží na mantinely reálné politiky. 

Koaliční smlouva o spolupráci v Zastupitelstvu hlavního města Prahy ve volebním období 2018 - 2022. Magistrát hl. m. Prahy 12.listopadu.
Piráti stáhli návrh... Nestáhli. Koalice se hádá kvůli Pražské plynárenské

Zastupitel a šéf pražské ODS Tomáš Portlík pak nevidí za dosavadními kroky koalice příliš věcí k hodnocení. „Kromě snahy šmírovat lidi přes elektroměry nebo LGBT vlajek na budovách magistrátu toho současná magistrátní koalice moc nepředvedla. Ale vzhledem k tomu, že kudy chodí, tudy hlásají transparentnost a pak si pan primátor odnese hlasovací lístky z tajné volby v kapse saka domů, jsem k jejich působení spíše skeptický,“ poznamenal Portlík.

Velké i malé cíle

Mezi půlročními cíli, které si začala vytyčovat právě Hřibova koalice, vedle sebe figurují co do náročnosti velmi rozdílné úkoly. Na jedné straně třeba výkupy tzv. zelených pásů pro klíčovou spojnici 511 (mimochodem stále nesplněno), na druhé pak maličkost z agendy radní pro kulturu Hany Třeštíkové v podobě „uspořádání prvního celoměstského setkání s radními pro kulturu jednotlivých městských částí“.

Ve výčtu cílů náměstka primátora Pavla Vyhnánka (Praha sobě) je i „zahájení kultivace spodní části areálu Výstaviště.“ Jenže s kultivací tam začalo už předchozí vedení města. Řada dalších záměrů pak vyjadřuje především vůli měnit podmínky, na které má samospráva metropole jen omezený vliv. 

Čekání na výsledky voleb ve štábu KDU-ČSL, na snímku zleva Jan Wolf a Daniel Herman.
Spojené síly? Praktiky papalášů, útočí koaliční partner na Hřiba kvůli Petřínu

Příkladem může být „podpora pro změny zákonů, které umožní podrobnější regulaci krátkodobého ubytování, nabízeného přes digitální platformy“. 
Radní Marvanová zdůraznila, že bez větších pravomocí daných parlamentem zůstává Praha odkázaná na ochotu platforem poskytovat data o zprostředkovaných transakcích. Jednání města s Airbnb se táhnou už několik měsíců a konec je zatím v nedohlednu. 

Plán úkolů na další pololetí představí koalice po prázdninách. Tempo práce dozajista ovlivní i spolupráce mezi stranami, kterou v poslední době poznamenalo několik sporů. Primátor například v pondělí neprosadil odvolání Pavla Janečka z čela Pražské plynárenské.

Ustavující zasedání Zastupitelstva hlavního města Prahy pro volební období 2018 - 2022.
Vydrží Hřibova koalice? Falšujete zápis! Fraška, volá ODS a ANO