VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Půl milionů Pražanů bez vody naráz? Při blackoutu ano

Praha - Dostatečné zásoby pitné i užitkové vody, trvanlivých potravin, teplé oblečení, nebo třeba záložní rádio s nabitými bateriemi. Tak by mělo vypadat nouzové vybavení každé pražské domácnosti pro případ, že metropoli postihne totální výpadek elektrického proudu - takzvaný blackout.

5.3.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jakub Šťástka

Situace, která může podle krizového štábu hlavního města nastat zcela výjimečně, přesto ji mohou zapříčinit poměrně obvyklé jevy, jako třeba silná bouře, sněhová kalamita, či technická havárie.

Instrukce pro lidi do konce března

„Výpadek energie zasáhne skutečně celý život města. Lidé uvíznou v metru, problémy mohou nastat v nemocnicích, v zimním období začnou stovky tisíc domácností mrznout, uzavřeny zůstanou školy a školky," upozorňuje pražský magistrát.

Je to už týden, kdy se na magistrátu prověřoval scénář možného blackoutu. Jak Praha dopadla? A na co by se její obyvatelé měli připravit?

Kompletní výsledky sice budou známy až na konci měsíce. Už teď je ale zřejmé, kde se vyskytly nejzásadnější problémy. Za zmínku stojí komplikace s dodávkami tepla, ale především pitné i užitkové vody. Test ukázal, že zhruba 350 tisíc Pražanů by se takřka okamžitě po výpadku proudu ocitlo „na suchu."

Asi 600 tisíc lidí by ztratilo běžný přístup k tekoucí vodě během sedmi až třiceti hodin po vyčerpání samospádových vodojemů a byli by tak odkázáni na nouzové dodávky z cisteren. Potvrdil to účastník cvičení - šéf Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos.

Rozvoz vody musí mít přesný plán

Cisterny by prý v prvních čtyřech až pěti hodinách po začátku blackoutu dokázaly dopravit pitnou vodu přibližně k padesáti tisícovkám lidí, což je ovšem jen zlomek těch, kteří o přístup k vodě přijdou. Navíc by zcela jistě mohlo dojít ke komplikacím v dopravě. Magistrát by souběžně měl vlastními prostředky zajistit dodávky balené vody pro další tisíce lidí. Musí ovšem ještě určit přesný plán případného rozvozu.

Mapa Prahy, sestavená pro účely cvičení totálního výpadku proudu v metropoli udává, že největší problémy s dodávkami vody by měli obyvatelé okrajových částí Prahy. Například Ruzyně, Řep, Zličína, Slivence, Lochkova, Kbel, Satalic, ale třeba i Malešic.

Uspokojivou zprávou je snad to, že většina pražských nemocnic je připravena díky výkonným agregátům, které bude naftou zásobovat samotný krizový štáb. Potvrdil to ředitel magistrátního odboru bezpečnosti a krizového řízení Josef Juránek. Cvičení však bohužel ukázalo, že v několika nejmenovaných nemocnicích a domovech pro seniory vydrží záložní agregát v chodu méně, než normou stanovených osm hodin. Agregát pak zcela chybí například v bohnické léčebně.

Dalším výrazným problémem jsou pacienti, kteří leží doma a jsou napojeni na přístroje. Odhadem je jich asi tisícovka, ale v podstatě neexistuje žádný jejich seznam. „To musíme řešit co nejdříve," vzkázal primátor Tomáš Hudeček.

Liknavost mobilních operátorů

Toho prý v rámci čtyřměsíčních příprav cvičení nepříjemně překvapila „liknavost mobilních operátorů." „Ti mají sice ze zákona dáno provozovat v podobných situacích mobilní sítě, ale například nedošlo k dohodě ohledně zásobování agregátů u přenosových stanic naftou. Tyto otázky bude nutné řešit s Českým radiotelekomunikačním úřadem - zřejmě se totiž netýkají jen Prahy," vysvětlil magistrát.

Operátoři se však svorně brání a tvrdí, že provoz záložních zdrojů energie ve vysílačích mají připravený. Chyba prý nastala v nedostatečné koordinaci ze strany magistrátu.

Poměrně pozitivním zjištěním cvičení prý naopak byla připravenost některých velkých obchodních řetězců, vybavených vlastními agregáty. V případě blackoutu by si Pražané teoreticky mohli nakoupit v několika desítkách supermarketů. Horší by to zřejmě bylo s čerpáním pohonných hmot. „Pro případ blackoutu je připraveno sedmnáct čerpacích stanic, které mají za povinnost přednostně zásobovat ta vozidla, která slouží k chodu města - od MHD přes hasiče, policii po Záchranku," sdělil magistrát.

Podle Juránka začala Praha některé zjištěné nedostatky odstraňovat okamžitě. Další prý chce diskutovat a řešit s dotčenými institucemi a městskými firmami a závěry zašle také Bezpečnostní radě státu. Hudeček ujistil, že podstatným výstupem z cvičení budou přehledné směrnice a informace o chování při blackoutu pro samotné obyvatele metropole.

Základní pravidla: co dělat při blackoutu?

Vypněte a odpojte všechna zařízení, domácí vybavení (klimatizační zařízení) nebo elektroniku, kterou doma používáte. Nechte jednu lampu/světlo zapnuté, abyste měli okamžitou odezvu, až se obnoví dodávky elektrické energie.

Ponechte lednice a mrazáky uzavřené, aby se potraviny nekazily.

Používáte-li léky, které vyžadují chlad, doporučuje se dát do lednice láhve s vodou, která dokáže udržet chlad déle a léky mohou být v ledničce i několik hodin.

Používejte mobilní telefon pouze pro případ nouze, volejte 112, 150, 155, 156 a 158 pouze při stavu ohrožení života.

Omezte cestování na nezbytně nutné, a to především autem, dopravní signalizace při výpadku nebude funkční a hrozí dopravní kolaps.

Nespouštějte elektrocentrály uvnitř uzavřených prostor při jejich použití připojte zařízení, která chcete napájet, přímo do zásuvek elektrocentrály; nepřipojujte elektrocentrálu k elektrickému systému domu.

Jak se chovat při výpadku elelektrické energie v zimním období

Neotvírejte zbytečně ledničku a mrazák uzavřené mrazáky plní svou funkci ještě mnoho hodin i bez proudu.

Dobře se oblečte zvolte vhodné oblečení.

Netopte přístroji, které jsou určeny k venkovnímu použití hrozí otrava oxidem uhelnatým!

Jak se chovat při výpadku elelektrické energie v letním období

Hrozí-li rozmražení uskladněných potravin, zpracujte je.

V horkých dnech nepodceňujte možnost dehydratace pijte vodu z ověřeného zdroje (nejlépe vodu balenou).

Hygiena snažte se v rámci možnosti udržovat hygienu s ohledem na ostatní.

Zdroj: www.cviceniblackout.cz

Autor: Jakub Krupka

5.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Lakýrníci 15 000 Kč

Lakýrníci automobilů a jiných vozidel Lakýrníci automobilů a jiných vozidel, lakýrník, řidičský průkaz skupiny B, praxe s lakýrnickými pracemi min. 5 let. Požadované vzdělání: neúplné základní. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:Thámova č.p. 647/7b, 186 00 Praha 86-Karlín, Kontaktní osoba:Palkovs Edgar, tel.: 775448423, e-mail: info@artgarage.cz, Kdo nahlásil: Palkovs Edgar, tel.: 775448423, e-mail: info@artgarage.cz, , Praxe s lakýrnickými pracemi min. 5 let, s leštěním min. 3 roky, zkušenosti v oblasti oprav automobilů výhodou, dále zkušenosti s lakýrnickými pracemi na luxusních značkách vozidel, vysoká kvalita prováděné práce., Požadavek: řidičský průkaz slup. B, nepožadujeme pdborné vzdělání, především praxi.. Pracoviště: Art garage, s.r.o., Českobrodská, č.p. 7, 190 00 Praha 9. Informace: Edgar Palkovs, +420 775 448 423.

Služby - Vedoucí úklidu 29 000 Kč

Pro hotel Juno na Praze 10 přijmeme na HPP druhou vedoucí úklidu - kontrola úklidu na pokojích. Zkušenosti v oboru vítány, obědy zdarma, pracovní doba po-pá 7.45-16.15 hodin, každých 14 dní so a ne 7.45-14.00 hodin. Nástup ihned. Nástupní plat 29.000 Kč hrubého. CV zasílejte prostřednictvím žlutého tlačítka "Odpovědět na inzerát".

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 20 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Praha 3, Koněvova 2660/141, kontakt: Alexandera, tel.: 605267213, e-mail: avolynchikova@hegelmann-express.de, zpracování objednávek,práce s PC, Jazyky: čeština, ruština. Pracoviště: Hegelmann express gmbh, odštěpný závod, Koněvova, č.p. 2660, 130 00 Praha 3. Informace: Alexandera, +420 605 267 213.

Administrativa - Inspektor provozu v dopravě 35 000 Kč

Inspektor Dopravní spol. která působí na českém trhu již 15 let s vlastním vozovým parkem. Hledá nové zaměstnance na pozici inspektor provozu. Náplní práce je: sledování pohybu vozidel, kontrola pruměrných spotřeb, odhalování ztrát PHM, regionální kontroly vozového parku, apod. Životopisy zasílejte na e-mail, nebo nás kontaktujte.


V pražských Řeporyjích popelář přimáčkl kolegu k bráně. Na místo letěl vrtulník.
AKTUALIZOVÁNO
5

Popelář přimáčkl kolegu k bráně. Na místo nehody letěl vrtulník

Napadení novinářů v Top hotelu v Praze.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Veverčata, zajíčci i myšice. Záchrannou stanici čeká s příchodem jara plno práce

Pražané jsou nadšení. Přišlo jaro. Pro Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijících živočichů to ale znamená pěkný „záhul“. S teplem začíná i sezóna mláďat. V tomto týdnu se v záchranné stanici zotavuje dokonce 53 mláďat nejrůznějších zvířat. Prozatímní domov tu tak mají veverčátka, malé hrdličky a přes 20 zajíčků.

Netradiční kavárna s únikovými hrami na Žižkově. Kvíz musíte řešit i na záchodě

Tramvajovým zácpám na Žižkově téměř odzvonilo. Doufejme. V dopravní špičce ale přesto MHD na pražském Žižkově občas stojí. Pokud popojíždíte krokem, v úseku mezi Olšanským náměstím a Lipanskou si na fasádě jednoho z domů můžete všimnout zvláštního nápisu. „Šifra proti zácpě… tramvajové,“ říká plakát. Vyvěsil ho sem student VŠE Jan Maryško, který ve stejném domě provozuje netradiční kavárnu. Dokonce první svého druhu. Podle něj jde o ideální místo na originální rande.

Filozofická fakulta UK nesouhlasí s kritikou studijních pobytů v EU

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy se dnes ohradila vůči výrokům poslance Lubomíra Volného (SPD), který podle médií kritizoval studijní výjezdy mladých lidí do západní Evropy. Studenty vyjíždějící do ciziny s programem Erasmus na zasedání poslaneckého výboru pro evropské záležitosti označil za "kampusové povaleče". Podle vedení filozofické fakulty jeho výroky znevažují úsilí studentů i institucí, které organizují Erasmus na českých školách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT