VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Půl milionů Pražanů bez vody naráz? Při blackoutu ano

Praha - Dostatečné zásoby pitné i užitkové vody, trvanlivých potravin, teplé oblečení, nebo třeba záložní rádio s nabitými bateriemi. Tak by mělo vypadat nouzové vybavení každé pražské domácnosti pro případ, že metropoli postihne totální výpadek elektrického proudu - takzvaný blackout.

5.3.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jakub Šťástka

Situace, která může podle krizového štábu hlavního města nastat zcela výjimečně, přesto ji mohou zapříčinit poměrně obvyklé jevy, jako třeba silná bouře, sněhová kalamita, či technická havárie.

Instrukce pro lidi do konce března

„Výpadek energie zasáhne skutečně celý život města. Lidé uvíznou v metru, problémy mohou nastat v nemocnicích, v zimním období začnou stovky tisíc domácností mrznout, uzavřeny zůstanou školy a školky," upozorňuje pražský magistrát.

Je to už týden, kdy se na magistrátu prověřoval scénář možného blackoutu. Jak Praha dopadla? A na co by se její obyvatelé měli připravit?

Kompletní výsledky sice budou známy až na konci měsíce. Už teď je ale zřejmé, kde se vyskytly nejzásadnější problémy. Za zmínku stojí komplikace s dodávkami tepla, ale především pitné i užitkové vody. Test ukázal, že zhruba 350 tisíc Pražanů by se takřka okamžitě po výpadku proudu ocitlo „na suchu."

Asi 600 tisíc lidí by ztratilo běžný přístup k tekoucí vodě během sedmi až třiceti hodin po vyčerpání samospádových vodojemů a byli by tak odkázáni na nouzové dodávky z cisteren. Potvrdil to účastník cvičení - šéf Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos.

Rozvoz vody musí mít přesný plán

Cisterny by prý v prvních čtyřech až pěti hodinách po začátku blackoutu dokázaly dopravit pitnou vodu přibližně k padesáti tisícovkám lidí, což je ovšem jen zlomek těch, kteří o přístup k vodě přijdou. Navíc by zcela jistě mohlo dojít ke komplikacím v dopravě. Magistrát by souběžně měl vlastními prostředky zajistit dodávky balené vody pro další tisíce lidí. Musí ovšem ještě určit přesný plán případného rozvozu.

Mapa Prahy, sestavená pro účely cvičení totálního výpadku proudu v metropoli udává, že největší problémy s dodávkami vody by měli obyvatelé okrajových částí Prahy. Například Ruzyně, Řep, Zličína, Slivence, Lochkova, Kbel, Satalic, ale třeba i Malešic.

Uspokojivou zprávou je snad to, že většina pražských nemocnic je připravena díky výkonným agregátům, které bude naftou zásobovat samotný krizový štáb. Potvrdil to ředitel magistrátního odboru bezpečnosti a krizového řízení Josef Juránek. Cvičení však bohužel ukázalo, že v několika nejmenovaných nemocnicích a domovech pro seniory vydrží záložní agregát v chodu méně, než normou stanovených osm hodin. Agregát pak zcela chybí například v bohnické léčebně.

Dalším výrazným problémem jsou pacienti, kteří leží doma a jsou napojeni na přístroje. Odhadem je jich asi tisícovka, ale v podstatě neexistuje žádný jejich seznam. „To musíme řešit co nejdříve," vzkázal primátor Tomáš Hudeček.

Liknavost mobilních operátorů

Toho prý v rámci čtyřměsíčních příprav cvičení nepříjemně překvapila „liknavost mobilních operátorů." „Ti mají sice ze zákona dáno provozovat v podobných situacích mobilní sítě, ale například nedošlo k dohodě ohledně zásobování agregátů u přenosových stanic naftou. Tyto otázky bude nutné řešit s Českým radiotelekomunikačním úřadem - zřejmě se totiž netýkají jen Prahy," vysvětlil magistrát.

Operátoři se však svorně brání a tvrdí, že provoz záložních zdrojů energie ve vysílačích mají připravený. Chyba prý nastala v nedostatečné koordinaci ze strany magistrátu.

Poměrně pozitivním zjištěním cvičení prý naopak byla připravenost některých velkých obchodních řetězců, vybavených vlastními agregáty. V případě blackoutu by si Pražané teoreticky mohli nakoupit v několika desítkách supermarketů. Horší by to zřejmě bylo s čerpáním pohonných hmot. „Pro případ blackoutu je připraveno sedmnáct čerpacích stanic, které mají za povinnost přednostně zásobovat ta vozidla, která slouží k chodu města - od MHD přes hasiče, policii po Záchranku," sdělil magistrát.

Podle Juránka začala Praha některé zjištěné nedostatky odstraňovat okamžitě. Další prý chce diskutovat a řešit s dotčenými institucemi a městskými firmami a závěry zašle také Bezpečnostní radě státu. Hudeček ujistil, že podstatným výstupem z cvičení budou přehledné směrnice a informace o chování při blackoutu pro samotné obyvatele metropole.

Základní pravidla: co dělat při blackoutu?

Vypněte a odpojte všechna zařízení, domácí vybavení (klimatizační zařízení) nebo elektroniku, kterou doma používáte. Nechte jednu lampu/světlo zapnuté, abyste měli okamžitou odezvu, až se obnoví dodávky elektrické energie.

Ponechte lednice a mrazáky uzavřené, aby se potraviny nekazily.

Používáte-li léky, které vyžadují chlad, doporučuje se dát do lednice láhve s vodou, která dokáže udržet chlad déle a léky mohou být v ledničce i několik hodin.

Používejte mobilní telefon pouze pro případ nouze, volejte 112, 150, 155, 156 a 158 pouze při stavu ohrožení života.

Omezte cestování na nezbytně nutné, a to především autem, dopravní signalizace při výpadku nebude funkční a hrozí dopravní kolaps.

Nespouštějte elektrocentrály uvnitř uzavřených prostor při jejich použití připojte zařízení, která chcete napájet, přímo do zásuvek elektrocentrály; nepřipojujte elektrocentrálu k elektrickému systému domu.

Jak se chovat při výpadku elelektrické energie v zimním období

Neotvírejte zbytečně ledničku a mrazák uzavřené mrazáky plní svou funkci ještě mnoho hodin i bez proudu.

Dobře se oblečte zvolte vhodné oblečení.

Netopte přístroji, které jsou určeny k venkovnímu použití hrozí otrava oxidem uhelnatým!

Jak se chovat při výpadku elelektrické energie v letním období

Hrozí-li rozmražení uskladněných potravin, zpracujte je.

V horkých dnech nepodceňujte možnost dehydratace pijte vodu z ověřeného zdroje (nejlépe vodu balenou).

Hygiena snažte se v rámci možnosti udržovat hygienu s ohledem na ostatní.

Zdroj: www.cviceniblackout.cz

Autor: Jakub Krupka

5.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Miloš Zeman a Adrej Babiš.
56

Babiš pokračuje v povolebních jednáních, sejde se se Zemanem

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Šéf vítěze voleb hnutí ANO Andrej Babiš přemlouval hnutí Starostové a nezávislí (STAN) ke koaliční spolupráci, ale marně, řekl novinářům po dnešní zhruba hodinové schůzce s Babišem předseda Starostů Petr Gazdík.

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení