VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Půl milionů Pražanů bez vody naráz? Při blackoutu ano

Praha - Dostatečné zásoby pitné i užitkové vody, trvanlivých potravin, teplé oblečení, nebo třeba záložní rádio s nabitými bateriemi. Tak by mělo vypadat nouzové vybavení každé pražské domácnosti pro případ, že metropoli postihne totální výpadek elektrického proudu - takzvaný blackout.

5.3.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jakub Šťástka

Situace, která může podle krizového štábu hlavního města nastat zcela výjimečně, přesto ji mohou zapříčinit poměrně obvyklé jevy, jako třeba silná bouře, sněhová kalamita, či technická havárie.

Instrukce pro lidi do konce března

„Výpadek energie zasáhne skutečně celý život města. Lidé uvíznou v metru, problémy mohou nastat v nemocnicích, v zimním období začnou stovky tisíc domácností mrznout, uzavřeny zůstanou školy a školky," upozorňuje pražský magistrát.

Je to už týden, kdy se na magistrátu prověřoval scénář možného blackoutu. Jak Praha dopadla? A na co by se její obyvatelé měli připravit?

Kompletní výsledky sice budou známy až na konci měsíce. Už teď je ale zřejmé, kde se vyskytly nejzásadnější problémy. Za zmínku stojí komplikace s dodávkami tepla, ale především pitné i užitkové vody. Test ukázal, že zhruba 350 tisíc Pražanů by se takřka okamžitě po výpadku proudu ocitlo „na suchu."

Asi 600 tisíc lidí by ztratilo běžný přístup k tekoucí vodě během sedmi až třiceti hodin po vyčerpání samospádových vodojemů a byli by tak odkázáni na nouzové dodávky z cisteren. Potvrdil to účastník cvičení - šéf Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos.

Rozvoz vody musí mít přesný plán

Cisterny by prý v prvních čtyřech až pěti hodinách po začátku blackoutu dokázaly dopravit pitnou vodu přibližně k padesáti tisícovkám lidí, což je ovšem jen zlomek těch, kteří o přístup k vodě přijdou. Navíc by zcela jistě mohlo dojít ke komplikacím v dopravě. Magistrát by souběžně měl vlastními prostředky zajistit dodávky balené vody pro další tisíce lidí. Musí ovšem ještě určit přesný plán případného rozvozu.

Mapa Prahy, sestavená pro účely cvičení totálního výpadku proudu v metropoli udává, že největší problémy s dodávkami vody by měli obyvatelé okrajových částí Prahy. Například Ruzyně, Řep, Zličína, Slivence, Lochkova, Kbel, Satalic, ale třeba i Malešic.

Uspokojivou zprávou je snad to, že většina pražských nemocnic je připravena díky výkonným agregátům, které bude naftou zásobovat samotný krizový štáb. Potvrdil to ředitel magistrátního odboru bezpečnosti a krizového řízení Josef Juránek. Cvičení však bohužel ukázalo, že v několika nejmenovaných nemocnicích a domovech pro seniory vydrží záložní agregát v chodu méně, než normou stanovených osm hodin. Agregát pak zcela chybí například v bohnické léčebně.

Dalším výrazným problémem jsou pacienti, kteří leží doma a jsou napojeni na přístroje. Odhadem je jich asi tisícovka, ale v podstatě neexistuje žádný jejich seznam. „To musíme řešit co nejdříve," vzkázal primátor Tomáš Hudeček.

Liknavost mobilních operátorů

Toho prý v rámci čtyřměsíčních příprav cvičení nepříjemně překvapila „liknavost mobilních operátorů." „Ti mají sice ze zákona dáno provozovat v podobných situacích mobilní sítě, ale například nedošlo k dohodě ohledně zásobování agregátů u přenosových stanic naftou. Tyto otázky bude nutné řešit s Českým radiotelekomunikačním úřadem - zřejmě se totiž netýkají jen Prahy," vysvětlil magistrát.

Operátoři se však svorně brání a tvrdí, že provoz záložních zdrojů energie ve vysílačích mají připravený. Chyba prý nastala v nedostatečné koordinaci ze strany magistrátu.

Poměrně pozitivním zjištěním cvičení prý naopak byla připravenost některých velkých obchodních řetězců, vybavených vlastními agregáty. V případě blackoutu by si Pražané teoreticky mohli nakoupit v několika desítkách supermarketů. Horší by to zřejmě bylo s čerpáním pohonných hmot. „Pro případ blackoutu je připraveno sedmnáct čerpacích stanic, které mají za povinnost přednostně zásobovat ta vozidla, která slouží k chodu města - od MHD přes hasiče, policii po Záchranku," sdělil magistrát.

Podle Juránka začala Praha některé zjištěné nedostatky odstraňovat okamžitě. Další prý chce diskutovat a řešit s dotčenými institucemi a městskými firmami a závěry zašle také Bezpečnostní radě státu. Hudeček ujistil, že podstatným výstupem z cvičení budou přehledné směrnice a informace o chování při blackoutu pro samotné obyvatele metropole.

Základní pravidla: co dělat při blackoutu?

Vypněte a odpojte všechna zařízení, domácí vybavení (klimatizační zařízení) nebo elektroniku, kterou doma používáte. Nechte jednu lampu/světlo zapnuté, abyste měli okamžitou odezvu, až se obnoví dodávky elektrické energie.

Ponechte lednice a mrazáky uzavřené, aby se potraviny nekazily.

Používáte-li léky, které vyžadují chlad, doporučuje se dát do lednice láhve s vodou, která dokáže udržet chlad déle a léky mohou být v ledničce i několik hodin.

Používejte mobilní telefon pouze pro případ nouze, volejte 112, 150, 155, 156 a 158 pouze při stavu ohrožení života.

Omezte cestování na nezbytně nutné, a to především autem, dopravní signalizace při výpadku nebude funkční a hrozí dopravní kolaps.

Nespouštějte elektrocentrály uvnitř uzavřených prostor při jejich použití připojte zařízení, která chcete napájet, přímo do zásuvek elektrocentrály; nepřipojujte elektrocentrálu k elektrickému systému domu.

Jak se chovat při výpadku elelektrické energie v zimním období

Neotvírejte zbytečně ledničku a mrazák uzavřené mrazáky plní svou funkci ještě mnoho hodin i bez proudu.

Dobře se oblečte zvolte vhodné oblečení.

Netopte přístroji, které jsou určeny k venkovnímu použití hrozí otrava oxidem uhelnatým!

Jak se chovat při výpadku elelektrické energie v letním období

Hrozí-li rozmražení uskladněných potravin, zpracujte je.

V horkých dnech nepodceňujte možnost dehydratace pijte vodu z ověřeného zdroje (nejlépe vodu balenou).

Hygiena snažte se v rámci možnosti udržovat hygienu s ohledem na ostatní.

Zdroj: www.cviceniblackout.cz

Autor: Jakub Krupka

5.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hasiči a záchranáři zasahovali 20. ledna při požáru hotelu Eurostars David v Náplavní ulici nedaleko Masarykova nábřeží na Novém Městě v Praze.
1 15

Praha 2 nabídla lidem z hotelu náhradní ubytování. Policie šetří příčinu požáru

Na Vítkově najdete asi 20 krmítek pro ptáky
7

Ptáky v zimě nekrmte pečivem. Může je dokonce i zabít

Vestibul stanice metra Budějovická je uzavřen. Asi na tři měsíce

Jižní vestibul stanice metra Budějovická a prostupy mezi severním atriem a jižní pasáží jsou od pátku uzavřené až do odvolání. Důvodem je havarijní stav zastřešení atria mezi objekty České spořitelny a obchodního domu DBK.

Pražanům se otevře 70 hotelů. Jako poděkování za vstřícnost k turistům

/INFOGRAFIKA/ Prohlédnout si třeba prezidentské apartmá nebo porovnat, jakou úroveň mají pražské hotely ve srovnání s těmi ve světě, budou moci 26. ledna obyvatelé metropole. Na 70 hotelů jim v tento den nabídne nocleh i prohlídku prostor za symbolickou cenu. Druhý ročník akce Noc hotelů tak chce poděkovat Pražanům za podporu turismu a toleranci k jeho negativním vlivům. Zájemci si můžou pokoj zamluvit prostřednictvím webových stránek Nochotelu.cz

Pražští strážníci pomáhali v metru muži s epileptickým záchvatem

/VIDEO/ Intenzivní výuka základů poskytování první pomoci, kterou procházejí strážníci pražské městské policie je testována den co den v ulicích hlavního města. V uplynulých 24 hodinách strážníci poskytli první pomoc dvěma osobám.

Vězeňská služba i ministerstvo popřely zhoršení Nikulinova zdraví

Vězeňská služba i ministerstvo spravedlnosti popřely zprávu z ruského tisku ohledně zdravotního stavu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová dnes na dotaz ČTK sdělila, že Nikulinovo zdraví se od nástupu do české vazby nezhoršilo. Mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová doplnila, že informace uvedená v listu Izvestija není pravdivá.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>