S dílení je v metropoli čím dál populárnější. Myšlenka, že není potřeba všechno vlastnit, ale o spoustu věcí je možné se podělit, se šíří čím dál tím rychleji. Lidé už sdílí kola, lednice, zahrady a množství dalších služeb či předmětů.

Už měsíc také můžou využít Knihovnu věcí v Goethe institutu. Ta hlásí za dobu svého působení úspěch. „O nový typ knihovny zájem je, překvapilo nás, jak rychle se informace o nové nabídce Goethe Institutu rozšířily," uvedl mluvčí Tomáš Moravec.

Polaroid, videokamera i vybavení na Pétanque

V knihovně za měsíc jejího provozu proběhlo 42 výpůjček, co se týče počtu „čtenářů", aktivních uživatelů je momentálně 35. „Z toho 13 se zaregistrovalo nově, 22 z nich jsou původní návštěvníci klasické knihovny," popsal Moravec. Každý, kdo chce službu využít, si totiž musí za mírný poplatek zřídit průkaz, půjčování věcí je potom už zdarma.

Nejoblíbenějšími předměty se staly instantní fotoaparát na bázi Polaroidu, videokamera či vybavení na pétanque. „Pozoruhodné je, že se zatím všechny zapůjčené předměty vrátily ve výborné kondici, nic se nerozbilo ani nebylo ukradeno," okomentoval Moravec. Goethe Institut tak do budoucna uvažuje o rozšíření nabídky.

Další knihovna už za měsíc 

Přibližně do měsíce by se v metropoli měl otevřít další prostor určený k půjčování věcí. Za Library of Things Prague stojí skupina mladých kamarádů. „Plánovat a připravovat jsme začali v lednu tohoto roku," popsal jeden ze zakladatelů Petr Žabka.

Momentálně tak iniciativa hledá, kde by knihovna mohla vzniknout. Na spadnutí je prostor v Hybernské ulici v centru města. „Prostor máme přislíbený a měli bychom co nevidět začít s provozem," vysvětlil Žabka. Inspiraci kolektiv hledal v zahraničí, i proto zakladatelé zvolili anglický název. „Hlásíme se ke konceptu Library of Things, knihovny tohoto typu jsou například v Británii, Americe či Německu," přiblížil organizátor.

Sbírka probíhá kotinuálně 

Oproti Goethe Institutu ale mladý kolektiv nabízí jiné pojetí. Každý zájemce může do knihovny přispět, organizátoři pak posoudí, jestli je daný předmět vhodný na půjčování. „Začali jsme tak, že každý z nás věnoval dvě až čtyři věci, nyní jich máme mezi třiceti a čtyřiceti," vypráví Žabka.

Sbírka probíhá kontinuálně, každý, kdo by chtěl něco věnovat, je vítán. Podmínkou ale je, aby předměty byly v dobrém stavu. Knihovna tak momentálně disponuje například malířským stojanem, skládacím kolem, harmonikou, ale třeba i snowboardem, stanem nebo vrtačkou. „Dostali jsme také stativ, nyní bychom tedy rádi sehnali fotoaparát či kameru," uvedl Žabka.

Výpůjčky budou v knihovně zpoplatněné. Organizátoři totiž musí pokrýt náklady, které bude zařízení nezbytně potřebovat. „Cena se bude pohybovat od padesáti korun až po několik málo set, záleží na předmětu, výpůjčka bude týdenní," dodal zakladatel.