Na jaře během pandemie koronaviru přišel o práci. Nyní se musí ohánět, aby poplatil všechny splátky. A ne vždy se mu to daří. „Za poslední půlrok nebyl měsíc, kdy bych všechny splátky poslal včas. Od září mám však novou práci, takže věřím, že do konce roku budu schopen své závazky plnit.“

Podle statistik společnosti KRUK, která v listopadu pořádá Den bez dluhů, Martin Kopecký spadá mezi sedm procent Pražanů, kteří mají problémy splácet včas své závazky. „Průměrný dluh je v Praze 31 300 korun a více si v regionu půjčují muži než ženy - poměr je 53 procent versus 47 procent,“ popisuje Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Podle jejích slov vypadá typický zadlužený Pražan následovně je to muž ve věku 35-44 let a jeho závazky činí přes 31 tisíc korun.

Lidé s vyššími příjmy dluží více

Pražané mají podle statistik nejen nejvyšší příjmy, ale jsou také nejzadluženější. Proč? „Obecně můžeme čekat větší zadlužení u lidí s vyššími příjmy, což souvisí se schopností závazky do budoucna splácet,“ líčí ekonomka Kamila Fialová.

S tím souhlasí i behaviorální ekonom Lukáš Tóth. „Obyvatelé hlavního města jsou nejvíce zadluženi zejména objemově. Praha je druhý nejlidnatější kraj hned po Středočeském a má více než dvojnásobné HDP na hlavu než ostatní kraje. Lidé si tak často půjčují úměrně svému příjmu.“

Ekonom Tóth zdůrazňuje, že má metropole také jednu z nejnižších nezaměstnaností v Česku a žijí v ní častěji lidé v produktivním věku, což opět otevírá dveře k půjčování.

Má však i pozitivní zprávy. „V Praze žije přes deset procent obyvatel republiky, ale jen sedm procent z dlužníků má zpoždění se splátkami.“

Pandemie přinesla další problémy

Důvody, proč jsou obyvatelé metropole nejzadluženější, vidí socioložka Lucie Trlifajová i v pandemii koronaviru. „Svou roli mohly sehrát nerovné dopady covidu-19. Ve větších městech, specificky v Praze, je výraznější podíl zaměstnanců pracujících v sektorech, které byly krizí zasaženy nejvíce například služby a kultura.“

A proč si dle statistik častěji půjčují častěji muži? „Zatímco v celé populaci je více žen, v produktivním věku, kdy si člověk častěji půjčuje, je více mužů. Zároveň muži méně často chodí na rodičovskou dovolenou,“ vysvětluje Tóth. 

Podle oslovených ekonomů se schopností splácet své dluhy zamává v budoucnu koronavirová pandemie. Jak moc, to zatím nikdo nechce odhadovat.

„Řadě lidí a především živnostníkům se snížil nebo zcela vypadl pravidelný příjem, což některým může způsobit krátkodobé finanční problémy. Zaregistrovali jsme také zvýšenou aktivitu subjektů působících na nebankovním trhu,“ přiznává Palendalová.

V této souvislosti generální ředitelka společnosti KRUK doporučuje důkladně zvážit, zda je nezbytné výpadek příjmů řešit půjčkou. „A to především v případech, kdy se půjčkou má řešit jiný, starší dluh,“ dodává.

Co možná nevíte o Dni bez dluhů
* Akce pořádaná společností KRUK připadá každoročně na 15. listopadu, ale letos bude kvůli koronaviru přesunuta z Úřadů práce do online světa.
* Lidé, kteří se potýkají se splácením dluhů, mohou po celý měsíc listopad využít bezplatnou telefonní linku 800 700 880 nebo pokládat své otázky prostřednictvím webových stránek www.nasedluhy.cz.
* Letošní novinkou je, že odborní poradci zájemcům na vyžádání poskytnou zdarma výpis z Centrální evidence exekucí, tedy informaci, jestli je proti nim nějaká aktuálně vedena.