Stavební firma ještě v červnu přislíbila, že zaizoluje odhalenou střechu, a obyvatele ve vrchních patrech tak ochrání pře dalším zatopením. Situace se ale opakovala a několik bytů muselo několikrát čelit vodě.

Soused se zhroutil

„Je to šílený, už na to nemám slov. Slíbili, že se situace zlepší, ale vykašlali se na to. Voda nám tekla do bytu, promáčené parkety se zvedly, popraskaly nám zdi. Museli jsme se kvůli tomu vrátit z dovolené. Sousedi nám volali, že jsme opět pod vodou,“ zlobí se jeden z obyvatelek paneláku Miroslav J. Ještě hůř dopadl jiný z nájemníků, který se podle sousedů po opakování nepříjemností psychicky zhroutil.

Společnost Skanska se postiženým lidem prostřednictvím ředitele Jiřího Bažatu již dříve omluvila a přislíbila uhradit způsobené škody. Ty by měly být vyplaceny z pojistky, kterou Skanska dostane. Zdravotní problémy postihly i další lidi. Kvůli dlouhodobě nejezdícím výtahům zkolabovala Kamila Borůvková, která bydlí v šestém patře paneláku, a nemohla tedy zdolat množství schodů. Rodina ji našla ležet v bezvědomí v bytě. Majitel domu, firma BPT Prague, se hájí tím, že odstavení výtahů je pro realizaci stavby nezbytné. Problém je ovšem v tom, že byly odstaveny předčasně.

Žádost zůstala nevyslyšena

Od začátku ledna, kdy přestaly jezdit, se totiž až do konce dubna na stavbě vůbec nepracovalo. Stavební úřad pro Prahu 18 proto BTP Prague vyzval, aby byla demontáž výtahů posunuta. „Stavba byla hned na začátku pozastavena, aby se dopracovaly statické posudky. Firmu BTP jsem proto požádala, aby byly výtahy demontovány až v nejpozdějším možném termínu. Jenomže člověk z BTP to prostě výtahové firmě zapomněl vyřídit a odjel do zahraničí,“ popisuje referentka letňanského stavebního úřadu Martina Větrovská. Výtahy v pěti vchodech tak mohly jezdit, místo toho ale čtyři měsíce stály. Konec kauzy je zatím v nedohlednu. Dokončení stavebních prací je naplánováno až na leden příštího roku.