S extrémními teplotami souvisí nedostatek srážek, a s tím zase sucho. Volně žijící živočichové si na rozdíl od člověka nedokážou opatřit vodu otočením kohoutku na vodovodním potrubí a musejí po zdrojích k napití pátrat ve svém okolí. Těch ovšem výrazně ubývá. Hladiny potoků razantně klesají a kaluže po dešti jako by nikdy nebyly.

Společně s vodou zvířatům mizí i zdroje potravy, a tak začínají strádat nejen horkem a žízní, ale i hladem. „Důkazem toho jsou stovky dehydrovaných a podvyživených zvířat, která se dostávají do naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy takřka bez ustání. Jsou mezi nimi například ježci, mláďata veverek a ptáčata,“ popsala mluvčí Lesů hl. m. Prahy Petra Fišerová.

Současným počasím jsou ohrožena zejména mláďata ptáků, kteří si budují svá hnízda ve škvírách, dutinách a fasádách domů nebo pod jejich střechami. V horku se fasády rozpálí, ptáčata vysoké teploty nevydrží a vyskočí z hnízd, aby si zachránila život. Takto se do záchranné stanice dostávají především mláďata vrabců a rorýsů.

Veverky nestíhají shánět potravu

K ošetření je přijímán i vyšší počet mláďat veverek než v jiných letech. Dospělé veverky mají problém se sháněním potravy, což se odráží i na jejich potomstvu. Tomu nemohou zajistit dostatečný příjem výživy pro jejich růst a vývoj.

Se zlepšením nelehké situace volně žijících živočichů může jednoduše za pár minut pomoci opravdu každý. „Stačí do stinného koutu vaší zahrady položit velkou mělkou misku s vodou. Ideálními nádobami jsou například misky pod květináče. Vodu je nutné denně měnit a také je zapotřebí misku pravidelně čistit, aby se v ní neusazovaly nečistoty,“ vysvětlila Fišerová.

Mělká miska má navíc výhodu pro mnoho zvířat. Dosáhnou do ní ježci, veverky a další drobní živočichové a také umožňuje ptákům koupání. Koupele jsou pro ptáky velmi důležité, neboť ke svému životu potřebují kvalitní peří, které si udržují právě koupelemi. Ptákům pomůže i pítko umístěné na parapetu, balkoně, na dvoře nebo ve vnitrobloku.

Klimatizace pro zotavující se pacienty

Kromě vody lze zvířatům pomoci i přikrmováním. Ježci ocení konzervy pro kočky a psy nebo granule pro kočky a malá plemena psů. Veverkám nabídněte vlašské a lískové ořechy, slunečnicová semínka a ovoce.

Spolu s nástupem vysokých teplot museli i v záchranné stanici zavést speciální režim. „Pravidelně ochlazujeme venkovní voliéry vodou a zvířata dostávají čerstvou vodu k pití a ke koupelím dvakrát až třikrát denně,“ uvedla mluvčí Lesů hl. m. Prahy.

Zvířecí pacienti, kteří vyžadují intenzivní péči pobývají v klimatizované místnosti, aby je horko nevyčerpávalo a nebránilo jim v zotavování. „U většiny uzdravených a zotavených živočichů čekáme s jejich návratem do přírody na chladnější dny, abychom je nevypouštěli do extrémních podmínek,“ uzavřela Petra Fišerová.