O Protopopové případu informoval jako první server Seznam Zprávy, který naznačil několik souvislostí lídryně kandidátky pro volby do zastupitelstva MČ Praha 8 a šéfa hnutí ANO a předsedy vlády Babiše. Dita Protopopová, která se shodou okolností narodila v Bratislavě a studovala v Hradci Králové, se přestěhovala na osmičku před sedmi lety za manželem.

Dva roky - ovšem bez nároku na honorář - radila ministru financí Babišovi. Seznam uvedl také, že dříve závodila na kole v dresu Agrofert cyklo týmu, který sponzorovala Babišova firma (nyní ve svěřenském fondu). Protopopová spolupracuje i s ministrem zdravotnictvím Adamem Vojtěchem (za ANO) jako expertka na duševní zdraví pro komunikaci s Evropskou unií.

A tak trochu právě i kvůli EU se dostala psychiatrická lékařka do možného střetu zájmů. Právě ona totiž napsala posudek, podle něhož mělo být zastaveno stíhání pětatřicetiletého šéfova syna Andreje Babiše mladšího v kauze zneužívání evropských dotací na vybudování luxusní farmy u Olbramovic.

Na zdraví se vymlouvala i Babišova dcera

Firma Farma Čapí hnízdo se v prosinci 2007 přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele - a podle kriminalistů to byl účelový tah pro splnění podmínek nutných k přidělení 50 milionů korun z evropských fondů.

Státní zástupce nicméně žádost Babiše mladšího zamítl a pilot, který přes rodinnou firmu Imoba vlastnil i nemovitost v centru Prahy, je dál stíhán. Stále probíhá rovněž vyšetřování s jeho sestrou Adrianou Bobekovou, Babišovou druhou ženou Monikou, švagrem Martinem Herodesem a dalšími dvěma lidmi z tehdejšího vedení Farmy Čapí hnízdo. Bobeková, jež se v minulosti také vymlouvala na chatrné zdraví, dokonce byla schopná vypovídat na policii.

„Nic jsem neudělal, neukradl, nebyla žádná korupce,“ opakuje však dokola miliardář Andrej Babiš.

Jeho kolega z byznysu Ivo Valenta, podnikatel ze Slovácka a senátor, se na Facebooku kandidatuře Protopopové podivil. „Nemohu se ubránit dojmu, že šlo o model 'něco za něco'. Ty pomůžeš mně, já zase tobě,“ napsal majitel sázkové společnosti Synot. Ale představitelé hnutí ANO podobné spekulace vyvrací. Předseda pražské ANO Jan Říčař odmítl, že by Protopopovou někdo na první místo kandidátní listiny dotlačil. „Byla to demokratická volba oblastní organizace,“ řekl pro Seznam Zprávy.

Mám ráda rozmanitost osmičky

Redakce Pražského deníku se pokoušela kontaktovat i Matěje Fichtnera, šéfa oblastní buňky ANO. Jeho mobilní číslo uvedené na oficiálních stránkách však není v provozu. Proto si musíme vystačit pouze s Fichtnerovou citací pro Seznam: „Myslím si, že spíše než tohle (spojení s Babišem) hrálo roli její (Protopopové) celkové působení, sympatie i odborná erudice.“

Také Protopopová tvrdí, že její funkce Babišovy poradkyně nehraje žádnou roli. Telefon v její pracovně v Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy zvedl její kolega, podle něhož se doktorka Protopopová v ústavu už téměř nevyskytuje, zkrátila si úvazek na minimum. A tak musí stačit, co o kandidatuře začínající politička uvedla na webu ANO.

Psychiatrička má podle svých slov ráda rozmanitost osmé pražské městské části - komunitní Karlín, Hrabalovu Libeň i sídliště „na kopci“, ze všech stran obklopené zelení. V zastupitelstvu Prahy 8 by se chtěla zaměřit na problematiku zdravotnictví a seniorů. Ostatně její erudice by se mohla hodit psychiatrické nemocnici v Bohnicích, kde se kandidátka na starostku na jaře zúčastnila tradičního festivalu Mezi ploty.

Ale proč se vlivná poradkyně rozhodla aspirovat rovnou na vysoký post v komunálních volbách? „Protože mi není lhostejné, kde a v jakém prostředí žijeme,“ odpovídá Protopopová. První pokus dostat se do politiky učinila už loni, kdy figurovala jako 18. v pořadí na kandidátce ANO do poslanecké sněmovny. Dostala 1345 hlasů, skončila osmá z 36 členů, což na získání mandátu nestačilo.

ANO mělo na Praze 8 problém kvůli Borhyové

Její „kauzu“ by teď teoreticky mohla využít opozice. Navíc by to nebyl jediný problém hnutí ANO na libeňské radnici. V březnu 2015 čelila trestnímu oznámení tehdejší místostarostka Alena Borhyová kvůli tomu, že nechala dvakrát vytisknout časopis Osmička, protože v původním vydání chyběl sloupek stranického kolegy Fichtnera.

O rok a půl později Borhyová, matka známé televizní moderátorky Lucie, složila funkci. V době mandátu (až do září 2016) totiž měla trvalé bydliště v Dolních Chabrech. Kandidaturu občanům z jiné městské části nedovoluje zákon a podle nálezu Ústavního soudu i chvilková ztráta volitelnosti znamená i ztrátu mandátu.

„Svoje jednání nepovažuji za smysluplný důvod pro ukončení své veškeré snahy o lepší život,“ uvedla tehdy Borhyová v prohlášení. „Od přijetí mandátu jsem pod neustálým tlakem a pokusy o diskreditaci ze strany opozice. I nyní se snaží pošpinit mé jméno různými hanlivými vyjádřeními v médiích.“