"Letos je skautských táborů již přes tisícovku," uvedla mluvčí spolku Anna Lukešová v tiskové zprávě. Na většině táborů spí děti v jednoduchých stanech s podsadou nebo v indiánských týpí. Stará se o ně zhruba 7500 vedoucích, kteří vedou oddíly i během roku. Ač to jsou dobrovolníci, musejí mít složené zkoušky ze základů pedagogiky, psychologie, práva, zdravovědy či tělovýchovy.

"Tábor je pro vedoucí završením celoroční činnosti a pro děti sled neobvyklých prožitků. Desetiletý kluk se ocitá v jiném světě, maminka daleko, ruch a služby velkoměsta také. Je to obrovská škola odpovědnosti, samostatnosti, sounáležitosti a týmových dovedností," míní skautka Barbora Pelcová.

Průměrná cena skautského tábora se pohybuje mezi 800 a 1000 korunami na týden, uvedla mluvčí Lukešová. Tábory průměrně trvají 15 dní, starší děti v nich ale tráví třeba i čtyři týdny.    

Obvyklá cena táborů pořádaných agenturami nebo spolky zabývajícími se dětmi a mládeží se přitom u týdenního tábora pohybuje nad 2000 korun, u dvoutýdenního začínají ceny u 4500 Kč. Specializované tábory například s výukou jízdy na koních si pak za týdenní pobyt účtují i přes 5000 korun.    

Přispět může pojišťovna

Loni se po skončení letní sezony ukázalo, že táborů proti předchozímu roku ubylo. Podle údajů z krajských hygienických stanic, kde se musejí tábory evidovat, se jich v minulém roce uskutečnilo 2816, zatímco v roce 2011 to bylo 3459 táborů. Počet dětí, které na ně vyjely, se meziročně snížil ze 174.000 na loňských 169.000. Důvodem může být kromě úbytku dětí právě i vysoká cena táborů.    

Na tábor přitom mohou rodiče čerpat příspěvek například od zdravotní pojišťovny. Třeba Všeobecná zdravotní pojišťovna nabízí 1000 korun jako podporu pohybu u mládeže.