„Provoz mobilního centra byl plynulý, tedy bez dlouhého čekání ve frontě. Celá procedura jedinci zabrala podobnou dobu jako v Metropolitním očkovacím centru na Vyšehradě,“ uvedla Marcela Pokorná ze zdravotnické firmy Medicon, jejíž personál zajišťuje provoz obou očkovacích míst.

„Jsou tu lidé všech věkových kategorií včetně dětí. Starší lidé oceňují, že se mohou nechat naočkovat jednodávkovou vakcínou,“ sdělila zase ČTK pracovnice, která vakcínu aplikuje.

V sobotu využila novou službu například i matka, která nechala naočkovat své dvě děti mladší patnácti let nebo asi osmdesátiletá penzistka. „Nákazy koronavirem jsem se nějak příliš nebála a k očkování se odhodlala až nyní,“ poznamenala starší žena, která před důchodem pracovala na infekčním oddělení v nemocnici.

V okamžiku její přítomnosti dorazil na místo i primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Lidem, kteří z různých důvodů zatím naočkovaní nejsou, tady nabízíme možnost vakcinace přímo na palubě nebo výběr pozdějšího termínu v kamenném očkovacím místě,“ upřesnil Hřib, který opětovně vyzval, aby Ministerstvo zdravotnictví umožnilo i očkování cizinců – samoplátců.

Nízkopodlažní Očkovací autobus má kapacitu až tři stovky klientů denně. Obsloužit může i lidi s hendikepem a na většině z asi desítky plánovaných zastávek také děti od 12 let. Autobus pražského dopravního podniku je pro věkovou skupinu 12 - 15 vůbec prvním očkovacím místem bez potřeby před-registrace. Při očkování dětí je vždy podmínkou přítomnost pediatra. V mobilním centru mají lidé na výběr mezi jednodávkovou vakcínou od firmy Johnson a Johnson a dvoudávkovou od společnosti Pfizer.

V druhém případě lze aplikovat podle potřeby první nebo druhou dávku a případně objednat na druhou dávku také do Metropolitního centra. Po zoo se Očkovací autobus přesune na náplavku u Hořejšího nábřeží, kde bude v polovině týdne. Následovat budou další stanoviště - mimo jiné na Olympijském festivalu ve Stromovce, v Botanické zahradě, na Výstavišti Praha i na „protilehlé“ náplavce u Rašínova nábřeží. Aktuální trasa Očkovacího autobusu a další informace k projektu jsou k dispozici na městském webu ockovani.praha.eu/bez-registrace.

Na každém aktuálním stanovišti autobusu je k registraci na místě zapotřebí pouze kartička zdravotní pojišťovny a doklad totožnosti, následně zájemce spolu s lékařem vyplňuje dotazník. Po aplikaci očkovací látky dostává každý očkovací průkaz a v klidové zóně by pak měl vyčkat ještě zhruba půl hodiny.

„Inspirovali jsme se v Německu, Rakousku nebo v Litvě. Očkovací autobus je součástí naší strategie rozšiřovat možnosti chránit se před covidem-19. Reagujeme vždy podle dané cílové skupiny - očkovali jsme přímo v domovech pro seniory, očkujeme v rámci speciálních terénních akcí lidi bez domova, a především za mladšími lidmi se teď přibližujeme autobusem,“ vysvětlila motivy projektu radní Milena Johnová (Praha sobě).

Podle krajského koordinátora očkování Martina Ježka jde o „ideální možnost, jak přiblížit očkování dosud nerozhodnutým občanům nebo těm z nás, kteří z různých důvodů nemohli využít kamenných očkovacích míst,“ doplnil.Praha je ve vakcinaci populace nad celostátním průměrem. Dokončené očkování už má kolem 45 procent lidí s trvalým pobytem v metropoli a celkem bylo v Praze podáno už více než milion a tři čtvrtě dávek očkovací látky, a to i lidem z jiných krajů, zejména Středočeského.