Těžko říci, co se mu v tu chvíli honilo hlavou. Jisté je, že poté, co dopadl na hladinu, se mu náhle rozsvítilo. Zjistil, že se mu ještě nechce umírat. Jenže sil rychle ubývalo, tělo okamžitě prokřehlo, svaly ztuhly. Teplota vzduchu kolísala na bodu mrazu a voda nebyla o moc teplejší.

Nechal se tedy volně unášet mírným proudem řeky bez naděje na záchranu. Byl by jistě utonul, kdyby neskočil zrovna z Libeňského mostu. Je poměrně nízký a hlavně řeka ho odtud donesla k Libeňskému ostrovu. A na něm svítí vůbec první maják v Praze. Právě ten muži zachránil život.

Deník kontaktoval jednoho ze stavitelů majáku Romana Kelbicha. Je nejen předsedou Klubu vodních motoristů, který libeňský maják svépomocí postavil a uvedl do provozu. Roman Kelbich pomáhal vytáhnout nešťastníka na břeh ostrova.

Ve vodě byl muž hodinu a půl

„S kolegou jsme ještě byli na ostrově. V půl třetí ráno poblíž majáku štěkal pes,“ uvedl Kelbich. Oba pánové prý slyšeli jakési šplouchání. „Zdálo se, že to je kachna. Přesto kolega do těch míst posvítil - a objevil polomrtvého člověka. Přímo pod majákem. Nemohl se hýbat, a tak jsme ho vytáhli na břeh. Později, když ho vyslýchali policisté, ukázalo se, že byl hodinu a půl ve vodě,“ vylíčil dále předseda Klubu vodních motoristů.

To už na libeňský ostrov mířily dva záchranářské vozy. „Silně podchlazenému muži jsme poskytli první pomoc. Byl velmi vysílen, ale při vědomí,“ konstatoval zasahující lékař.

„Záchranáři mu dali infuzi, zahřáli ho - a pak začal vypovídat. Prý v jednu hodinu ráno skočil z Libeňského mostu, tedy kilometr a půl od našeho majáku. Dokud nesvítil maják, nebyl kolem Libeňského ostrova žádný záchytný bod,“ popsal Kelbich.

Nešťastník posléze policii sdělil, že světlo majáku ho vyburcovalo k poslednímu vypětí sil. Doplaval k ostrovu a zůstal ležet na mělčině.

„Pokud bychom ho nenašli, skončilo by to špatně,“ dodal Roman Kelbich. Totéž potvrdila i osádka záchranářských vozů. Nešťastníkovi se tedy nerozsvítilo světlo na konci tunelu. Světlo majáku ho vrátil zpět do pozemského života. Skončil v péči lékařů Fakultní nemocnice Na Bulovce. Deníku to včera potvrdil mluvčí Bulovky Martin Šalek. „V době příjmu byl podchlazený a unavený. Neutrpěl žádná zranění. Lékaři mu nasadili takzvané teplé infuze, stabilizovali ho,“ řekl Šalek.

Policie mezitím vyloučila cizí zavinění události. Co bude s mužem dál, je nejisté. Velmi pravděpodobně se podrobí několika psychiatrickým vyšetřením.