O dalších osm minut později, s evidovaným časem 0.16, se ozval novorozenecký křik v Motole. Tam přišel na svět chlapeček, který dostal jméno Artur – a tamní tým mu podle informací zástupkyně vedoucí odboru komunikace motolské nemocnice Jany Krejčí Merxbauerové navážil rovné tři kilogramy: přesně 3000 gramů. Televize CNN Prima News také upozornila na svém webu na dvojici klučinů, které v první půlhodině nového roku přivítali na svět v Podolí; v tamním Ústavu pro péči o matku a dítě – s tím, že první z nich vážil dokonce 4,1 kilogramu. Na svět přišli prakticky současně: s časy narození 0.22 a 0.23.

Hlavní město Praha poskytuje už vlastně tradičně patnáctitisícový dar všem miminkům, která se narodila 1. ledna. Dříve byla prémie určena jen prvnímu děťátku roku – avšak objevovaly se dohady, zda v této souvislosti porodnická pracoviště nesoupeří o novoroční prvenství trochu nefér. Po změně pravidel se skutečně prakticky vytratily údaje o porodech evidovaných jen pár desítek sekund po půlnoci – či dokonce pouhé vteřiny. I tak se kolem prémií pro novoročňátka debaty poměrně pravidelně vracejí: zpravidla s argumentem, že se přece tyto děti nijak neliší třeba od budoucích spolužáků, kteří přišli na svět dejme tomu 31. prosince. Klidně i s vzájemným rozdílem několika minut.

Takovéto diskuse se loni objevily ještě s větší intenzitou – a lze očekávat i jejich pokračování. Právě od 1. ledna se totiž upravují pravidla poskytování peněz od státu: rodičovský příspěvek se zvyšuje o 50 tisíc korun (a u vícerčat o 75 tisíc). Půlnoc na přelomu roku jako hranice mezi tak významným finančním rozdílem se stala předmětem polemik i během projednávání změny v Poslanecké sněmovně, a to i s ohledem na aktuální drahotu a na opatření vládního balíčku, který s příchodem nového roku významněji poznamená finanční situaci rodin na straně výdajů i příjmů.