O prvenství se ale ještě zřejmě „utká" s Martinem, který se narodil přibližně ve stejný čas v Klatovech.

Na vteřiny se ale podle šéfa perinatologie u Apolináře docenta Antonína Pařízka „nehraje." „Dle doporučení České gynekologické a porodnické společnosti se čas narození dítěte udává výhradně v minutách," vysvětlil Pařízek s tím, že pokud se na Nový rok ve stejný čas narodí vícero „prvních" dětí, pak prý rozhodne los.

Deset tisíc do kolébky

Elišku ale každopádně odměna nemine. Stejně jako všechny ostatní děti, narozené v hlavním městě na Nový rok. Jejich maminky ale musí mít v Praze hlášený trvalý pobyt.

To je asi jediná podmínka magistrátu, který „první" novorozence tradičně, už od roku 2002, obdarovává. „Do kolébky" děti dostanou asi 10 tisíc korun. Také v roce 2014 se první české miminko narodilo v Praze. Holčička Alma přišla na svět jedenáct minut po půlnoci.

Jen minutu po pražské holčičce a klatovském chlapci se narodilo miminko v Rychnově nad Kněžnou. Holčičku rodiče pojmenovali Andrea. Váží 2480 gramů a měří 47 centimetrů. Pět minut po půlnoci přivítali porodníci na svět první dítě Jihočeského kraje v táborské nemocnici. Je to chlapec Vojtěch. Nejdéle si ze všech krajů počkal na prvního občánka Liberecký kraj.