Tu přitom plánují noví vlastníci hotelu v památkové rezervaci, kterými jsou už přes rok miliardáři Oldřich Šlemr, Pavel Baudiš a Eduard Kučera. Jak samotný interiér, tak okolí luxusního hotelu, který vznikl na přelomu 60. a 70. let minulého století, se mají proměnit podle studie od ateliéru TAK pod vedením architekta Marka Tichého.

Jeho návrh počítá mimo jiné s velkým množstvím nové zeleně i vodních prvků a výrazným rozšířením prostranství pro veřejnost na náměstí Miloše Formana i protilehlé piazettě na Dvořákově nábřeží. Vnitřek i vnější skelet hotelu, který nově provozuje kanadský řetězec Fairmont, má také dostat nový háv, ovšem přísně v souladu s původní podobou interiéru.

Útlum cestovního ruchu využijí k práci

Ředitel investiční kanceláře R2G, která zastupuje vlastníky hotelu, odhaduje náklady všech zamýšlených změn na dvě a půl miliardy korun. „Jsme ve fázi dokončování potřebné dokumentace a před podáním všech nutných žádostí. Doufám, že budeme moct brzy začít stavět, protože bychom rádi využili současnou paralýzu cestovního ruchu i jeho následný dlouhodobý útlum k práci,“ upřesnil Jakub Dyba, podle kterého je reálné zahájení stavby ještě letos. 

Intercontinental byl tradičně hojně využívaný pro kongresovou turistiku a mířilo do něj hodně návštěvníků z Asie i Spojených států. Návrat těchto klientů se neočekává ještě dlouho po uvolnění protiepidemických restrikcí v Česku.

Námitky nebyly na místě

Některá média loni zveřejnila námitky vůči skleněnému objektu, který má podle studie vzniknout na náměstí Miloše Formana na rohu Bílkovy a Pařížské. Podle Dyby jsou za kritikou zájmy soukromých osob, které vlastní na náměstí byty. 

„Popis objektu, který se objevil v některých médiích, vůbec neodpovídal skutečnosti. Tou je kompletně prosklená, vzdušná budova se třemi nadzemními patry. Čeští majitelé vkládají do celého prostoru nemalé prostředky a jejich cílem je citlivá oprava hotelu i dokončení urbanistického řešení okolí. Všechny části projektu přitom chápeme jako jeden celek,“ zdůraznil Dyba.

Zmíněný „kontroverzní“ objekt by měl sloužit jako showroom pro obchody v sousedství. Návrh architekta Tichého počítá také s odstraněním vjezdu do garáží a „větrací střechy“ na Formanově náměstí. Nábřeží Vltavy má s Pařížskou ulicí propojit nové náměstíčko a tunel. 

Moderní pojetí se většině dotázaných líbí

O plánovaných změnách věděla jen čtvrtina oslovených pro účely průzkumu. Tři čtvrtiny z nich přitom představenou vizualizaci plánovaných úprav hodnotily pozitivně. „Na zamýšlených úpravách respondenti nejvíc oceňují výrazný příbytek zeleně a stromů i laviček. Řadu lidí zaujal i celkově moderní vzhled proměněného místa, který na druhou stranu menší části dotázaných vadí. Jde hlavně o starší lidi,“ konstatují v souhrnu autoři sondy z agentury IBRS.

Z respondentů, kteří o plánech věděli, s nimi čtvrtina nesouhlasila a čtvrtina nedokázala odpovědět. Mezi návrhy na vylepšení projektu pak zazněl požadavek na vznik více menších obchodů nebo dětského hřiště.

Návrh ateliéru TAK už loni ocenil náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (Spojené síly / TOP 09). „Těší mě, že tato vysoce kvalitní architektura od týmu architekta Karla Filsaka (spoluautor návrhu hotelu) je znovu v českých rukách. Vlastníci jsou pro mne zárukou, že hotel nepotká stejný osud jako Transgas,“ uvedl Hlaváček před časem pro ČTK.