Mezi prosincem a lednem velké posuny v míře důvěry nenastaly. Výjimkou je pouze Senát, jehož důvěra klesla o pět procentních bodů na 30 procent. Hůře na tom byla už pouze Sněmovna s 29 procenty. Vládě Andreje Babiše (ANO), které na začátku průzkumu Sněmovna podle očekávání nevyslovila důvěru, věřilo 32 procent Čechů.

U institucí samosprávy převažuje důvěra nad nedůvěrou. Starostům vyslovilo důvěru 64 procent dotázaných a obecním zastupitelstvům 63 procent. Krajským zastupitelstvům pak důvěřuje 45 procent lidí a 37 procent nikoliv. Zbytek odpověděl "nevím". Hejtmanům věří 42 procent Čechů, naproti tomu 34 procent ne.

Plyn. Ilustrační foto.
Falešní plynaři se zaměřují na starší lidi. innogy před nimi varuje

Důvěra v prezidenta Miloše Zemana se loni v květnu v souvislosti s tehdejší vládní krizí a událostmi, které ji doprovázely, propadla z dubnových 55 na 41 procent. Růst v dalších měsících propad smazal, v říjnu podpora činila rovných 50 procent a v prosinci se vrátila na dubnovou úroveň, kde zůstala i v prvním měsíci letošního roku.

"Důvěra prezidentovi roste a nedůvěra klesá s narůstající spokojeností se současnou politickou situací, s posunem po škále politické orientace od pravice k levici a rovněž se stoupajícím věkem," uvedl CVVM. Prezidentovi častěji důvěřují lidé ve věku od 60 let, důchodci, pracující v dělnických profesích, lidé se středním vzděláním a vyučení bez maturity, obyvatelé Moravy, věřící katolíci, voliči ČSSD, ANO, KSČM a SPD a ti, kdo důvěřují ostatním ústavním institucím.

Starostka České Lípy Romana Žatecká.
Kandidátka na šéfa ČSSD Žatecká: Neměli bychom jít do vlády s Babišem

Spokojenost se současnou politickou situací vyjádřilo v lednu 14 procent lidí, o pět procentních bodů méně než v prosinci. Třetina lidí se necítí být ani spokojena, ani nespokojena. Nespokojená s politickou situací pak je polovina Čechů.

Průzkum se uskutečnil od 15. do 24. ledna a zúčastnilo se ho 1086 lidí.