V poledne se začnou alegorické vozy a další účastníci průvodu řadit na Václavském náměstí. Ve 13.00 vyrazí ulicemi Na Příkopě a Revoluční, po Dvořákově nábřeží a přes Čechův most po schodech na Letnou. Pro děti a seniory bude k dispozici výletní vláček, který poskytne platforma PROUD.

Stejně jako v předchozích letech zorganizují ve stejný čas pochod centrem města zastánci klasické rodiny pod heslem My jsme tady taky. Výbor na obranu rodičovských práv spolu s Mladými křesťanskými demokraty pořádají Den pro rodinu, jehož součástí bude mezi 14.00 a 15.00 pochod z Ovocného trhu přes Karlův most na Kampu, kde bude program pokračovat koncertem a rodinným odpolednem.

Útok proti komunitě 

Organizátoři 6. ročníku festivalu se rozhodli při jeho nejnavštěvovanější akci připomenout památku obětí útoku v nočním klubu v americkém Orlandu, kde v červnu Omar Mateen zastřelil 49 lidí, převážně homosexuálů.

„Byl to útok zaměřený proti LGBT komunitě. Vnímáme to citlivě, protože to vychází z homofobie, která pořád ve společnosti je," řekla Saparová.

Průvod je sice nejnavštěvovanější akcí, ale festival Prague Pride nabízí více než 130 dalších kulturních, společenských, diskusních i sportovních událostí. Hlavním tématem letošního ročníku je láska. „Může mít různé podoby, ale je univerzální," poznamenala ředitelka festivalu.

Program pro rodiče 

Základní jsou tři tematické oblasti – rodina, prevence AIDS a transgenderová problematika. Připraven je program pro rodiče z LGBT komunity, kteří už děti v takzvaných duhových rodinách vychovávají, i pro homosexuální páry, které by chtěly založit rodinu. Uskuteční se také debata pro rodiče, jejichž potomek je lesba nebo gay.

Preventivní program proti nákaze virem HIV zahrnuje workshop České společnosti AIDS pomoc, jehož účastníci se naučí praktické triky s kondomem. Při festivalu bude v Praze rozdáno 10 tisíc kondomů a lidé se budou moci nechat přímo v terénu otestovat na virus HIV.

Kulturní program 

Festivalová vesnička vyroste na Střeleckém ostrově, kde se 8. srpna uskuteční velký koncert. Vystoupí na něm Adam Mišík, Vladivojsko, Matěj Kašpar, Jan Bendig a Jitka Zelenková, která ročník o lásce otevře písní Bez lásky láska není.

Dalšími hlavními festivalovými centry budou Švandovo divadlo a Centrum Člověka v tísni Langhans ve Vodičkově ulici. Program je na internetových stránkách www.praguepride.cz.

Čtěte také: Festival Prague Pride nabídne stovku akcí, letošní téma je láska