„Narážíme na práce provedené od padesátých let minulého století, nad nimiž stavbařům často zůstává rozum stát. Kde kopneme, tam nečekaně vedou kabely a trubky. Jejich rozsah postupně mapujeme. Jsou to stovky kabelů ve svazcích. Hledáme, co je čím napájeno, musíme zachovat napájení okolních objektů,“ vysvětluje David Čech, stavbyvedoucí z Metrostavu.

Velký sál pravého křídla je připraven na zahájení restaurátorských prací. Ocelová konstrukce musí projít sanací. „Každý prvek je krok po kroku mapován, a pokud je to nutné, bude vyměněn. Vše nově natřeme tak, aby barvy odpovídaly původnímu historickému provedení,“ říká Čech.

V padesátých letech minulého století byl palác přizpůsoben komunistickým sjezdům. Tehdy byla vybudována i prosklená galerie s terasou. „Většinu dobových vestaveb a úprav budeme zachovávat,“ potvrzuje stavbyvedoucí.

Skutečným oříškem je rekonstrukce skleněných vitráží z roku 1891. Jde o celkem 2300 metrů čtverečních skla v pěti tisících výplní. Jednotlivých sklíček, vsazených do olověných rámů, je na stavbě přes sto tisíc. Nově se nyní dělá západní strana budovy, která se při požáru konstrukce silně ohřála a skla v rámech jsou popraskaná.

Výplně jsou skládané jako mozaika

„Výplně jsou skládané jako mozaika, říká se tomu africký šestihran. Každou z nich musím očíslovat a přesně zdokumentovat. Pak je vyndáme z rámů, nejvíce se nám přitom osvědčilo kladivo, velká rána a přesná trefa,“ popisuje Zdeněk Kudláček z firmy Kolektiv Ateliers. S pracemi mu pomáhá restaurátor Zdeněk Henych, který se na stejném místě před padesáti lety podílel na poslední rekonstrukci.

Rozebrané díly pak převezou do ateliéru, kde se olověné konstrukce přetaví a vyrobí se z nich nové profily, jednotlivá skla se umyjí, dodělají se scházející díly a složí se zpět do olověné sítě.

V době, kdy se Průmyslový palác stavěl, měli tehdejší mistři skleněné mozaiky hotové za sedm měsíců. V prostoru, kde stávalo levé křídlo, je nyní jáma. Přibude tam suterén, který v původní stavbě nebyl. Vyvezeno už odtud bylo přes 15 tisíc metrů krychlových zeminy na 10 tisících nákladních autech. Stavět se začne v létě.

Obnova Průmyslového paláce za 2,5 miliardy korun je jednou z největších investic hlavního města. Všechny práce by měly být dokončeny v roce 2025. Po otevření bude palác opět sloužit k pořádání veletrhů, konferencí a kulturních akcí.