„Žáci se vzepjali proti šikaně pedagogů,“ řekl Deníku předseda Studentského parlamentu SPŠS Betlémská Pavel Sýkora. S tím, že hlavním tématem demonstrace je protest proti výpovědi, kterou obdržel oblíbený pedagog. Milan Šanda, který vyučuje angličtinu a španělštinu, je třídním ve 2.B a také působí jako koordinátor studentské samosprávy, ji podle nesouhlasících studentů dostal nespravedlivě. Jde jim ale také o vlastní zájmy; hlavně maturantům. Obzvlášť ti si přejí, aby jejich dosavadní pedagog alespoň dokončil školní rok a dovedl je k maturitě. Střídání pár týdnů před zkouškou si nepřejí.

Na otázku Deníku, zda je vedení školy připraveno na požadavky protestujících reagovat, ředitel školy Miroslav Žilka sdělil: „Výpověď jsem chtěl minulý týden v úterý stáhnout, aby předmětný učitel mohl dokončit výuku, hlavně ve 4. ročníku, ale zaměstnanec nesouhlasil.“ O tom, že k tomu došlo, protestující studenti vědí – a stojí na straně svého kantora. To Deníku potvrdil student Sýkora, který také figuruje jako hlavní svolavatel shromáždění.

Vysvětlil, že nabídka na stažení výpovědi skutečně přišla – a má také informace, proč vyučující s takovým postupem nesouhlasil. Sýkora v té souvislosti odkázal na další požadavek studentů: zneplatnění vytýkacích dopisů, které kantor dostal. „Kdyby navrhovaný postup přijal, potvrdil by tím, že výtky byly oprávněné – s čímž ale nesouhlasí,“ nabídl pohled protestující strany. S dodatkem, že vše se prý navíc seběhlo nebývale rychle a bez možnosti poradit se s právníkem. Dalším krokem se tak má stát řešení věci na ulici: protest, za nímž stojí i Česká středoškolská unie a Středoškolský sněm hlavního města Prahy, jež demonstraci studentů vyjadřují podporu. Podle předpokladů se protestující sejdou dvě hodiny před polednem před vchodem školy a následně budou pokračovat protestním původem k magistrátu. Tam je konec akce plánován v pravé poledne.

Předseda studentského parlamentu Sýkora a jeho místopředsedkyně Lucie Papežová se shodují na předpokladu, že protestovat přijde 150 žáků školy, kteří v pondělí výuku úplně vynechají. A chtějí být vidět, protože je jejich cílem „něco změnit“ právě pondělní akcí. „Tím, že nepůjdeme do školy, vyjádříme svůj protest,“ konstatoval Sýkora. Připomněl, že neúčast bude řádně omluvena. Zletilí studenti si omluvenku napíší sami, těm mladším ji připraví rodiče. I ti o chystaném protestu vědí předem – a souhlasí.

Mnozí také podepisovali petici zastávající se vyučujícího jakožto „poctivého a kvalitního pedagoga“. Vedle požadavku na stažení předané výpovědi se současně signatáři netají tím, že byť respektují právo vedení školy na personální opatření, přáli by si prověření situace ve škole a rozhodnutí jejího vedení různými orgány. Magistrátem, Českou školní inspekcí i inspektorátem práce. Není to ostatně dávno, kdy se ve škole objevila petice s 303 podpisy odmítající výpověď pro jinou učitelku.

Ředitel školy Žilka Deníku k dalšímu postupu sdělil: „Pořád se řídíme školním řádem.“

Mohlo by vás zajímat: Davy lidí přicházely na Pražský hrad. Při dni otevřených dveří se tvořily fronty

Ze dne otevřených dveří na Pražském hradě. | Video: Deník/Radek Cihla