„Na tomto místě stával už ve 14. století shluk asi sedmi domů. Všechny postupně skoupila rodina Šetelů a na jejich místě v roce 1612 vystavěla renesanční dům, později nazývaný U Čapků. Budova byla již v této době průchozí. Od roku 1762 tu dva roky sídlil ústav pro opuštěné děti. Ve vnitrobloku ke konci 19. století vznikla továrna na kovový nábytek a firma Enka na výrobu řetězů,“ popsala průvodkyně z Prague City Tourism Pavla Lešovská.

Renesanční domy se ale roku 1836 zbouraly a místo nich dnes stojí současná funkcionalistická stavba s číslem popisným 5. Tu vytvořil podle architekta Otty Zuckera Martin Reiner pro rodinu Arnsteinových.

Kousek od Klimentské najdeme další důležitou spojnici, a to mezi ulicí Dlouhou, Hradební a Haštalskou. „Dnešní objekt vznikl místo dvou domů U Jetelů a U Petráčků. O domu do Dlouhé ulice pochází první zpráva už z roku 1409. Obydlí mělo vysokou cenu, což svědčí o jeho výstavnosti. Později zde sídlil hostinec. Místo původních zbořených domů tu od půlky dvacátého století stojí objekt architekta Emila Sušičky a Paula Sydowa. Po původních domech na místě zůstala pouze uliční fasáda,“ uvedla průvodkyně. Pokud tudy budete mít cestu, můžete se kochat víceúčelovou budova s nádhernou pasáží ve stylu art deco.

Nedaleko odtud můžete najít známější pasáž v Burzovním paláci. „Ta vznikla jako součást Burzovního paláce. V roce 1995 ji postavil ateliér Omicron pod vedením Martina Kotíka. Tento dům je velmi dobře napojený na sousední domy. Současně také respektuje okolní stavby,“ vysvětlila Pavla Lešovská.

Jestliže si budete chtít zkrátit cestu z Těšnova do Biskupské ulici, nejlépe uděláte, když využijete průchod u Biskupského dvora. Ten, jak se mnoho Pražanů domnívá, není slepou ulicí, nýbrž průchozí. „Jde o bývalý klasicistní dům, který býval obklopený hospodářskými staveními a dílnami. V roce 1926 ho koupila Velkonákupní společnost konzumních družstev. Místo něj tu v třicátých letech minulého století vznikla podle architekta Adolfa Foehra novoklasicistní stavba s průchodem do Biskupského dvora,“ prozradila Pavla Lešovská.

Od Biskupského dvora směrem na Florenc můžete najít další průchod. Pasáž U Hájků se nachází v domě, který roku 1904 koupil Václav Hájek. „Předtím tu od 19. století stál hotel Bavaria, který majitel přestavěl na výrobnu umělého chlazení. V prvním patře směrem do ulice Na Poříčí bývala kavárna, později využívána jako jídelna k masně, která fungovala v přízemí,“ doplnila průvodkyně z Prague City Tourism.

Pokud byste si chtěli projít tyto nebo další pasáže a dozvědět se o nich více informací, můžete se zúčastnit vycházky, která je součástí programu Pražská vlastivěda. Pořádá ji opakovaně Prague City Tourism. Za základní vstupné zaplatíte 120 korun.