Tržiště byla na území dnešního Starého Města ještě dávno předtím, než ho král Václav I. v roce 1235 založil. Zájemci na procház-ce odhalí nejen, s čím se obchodovalo a čím se platilo, ale i jak vypadala během středověku Praha jako taková.

Některá místa byla tématická 

Každé pražské město mělo hlavní tržiště, na kterém se konaly tradiční trhy i výroční jarmarky o církevních svátcích. Některá místa byla vyloženě tematická. Pražané mohli vyrazit na kurný, dobytčí, svinský nebo třeba rybný trh. Ostatně dodnes lze některé z nich odhalit v názvech ulic a náměstí.

Barevné hromady se zbožím často vypadaly jako živý koberec. Uprostřed pak sedávali trhovci a vychvalovali svoji nabídku. Kromě tradičního ovoce a ořechů se daly už tehdy sehnat také cizokrajné plody. Dochované tržní řády z 19. století přesně vymezovaly, co a jak se na trzích mohlo prodávat.

Místá, která miliovali Pražané v jakékoli době

Naučná vycházka začíná na kraji Ovocného trhu. V jednom z místních domů byla první krytá obchodní pasáž nazývaná Malý bazar. Nepotřebné vojenské zásoby stanů, celt, kotlíků, rýčů, nožů, sekerek a podobných věcí pro tramping a skauting tu v první polovině 20. století prodával sportovec Emmerich Rath. Ten získal pět set mistrovských titulů v mnoha sportovních odvětvích.

Rath byl také účastníkem olympijských her v Paříži a velkou měrou se zasloužil o vznik tábornických osad u Sázavy. Po nástupu komunistů k moci byl ale jeho obchod znárodněný a za propagaci západního způsobu života ho na rok zavřeli do převýchovného tábora pro buržoazní živly ve Svatém Janu pod Skalou. Protože mu vyměřili důchod ve výši 370 korun měsíčně, skončil jako metař a bezdomovec.

Další zastávkou bude Stará rychta 

V roce 2004 mu byla udělena Cena fair play in memoriam. Na vycházce se dozvíte více. Další ze zastávek bude Stará rychta, ze které se stal po husitské revoluci hospodářský objekt. Bývala tam velká skladiště, hospoda a dva velké sály, kde se pravidelně pořádaly šermířské turnaje či představení komediantů a kejklířů.

Zboží se na pražských tržištích prodávalo z nůší, trakařů a vozíků, hygiena se moc neřešila. To se změnilo s otevřením Staroměstské tržnice v roce 1897. Vycházka poodhalí, kolik tam pracovalo úředníků a co zvláštního si na místě mohli lidé koupit.

Předposlední zastávkou je ulička V Kotcích. Přestože dnešní podoba tomu neodpovídá, byla na tehdejší dobu takovým luxusem, že tam slavil svou korunovační hostinu i český král. Procházka příchozím vysvětlí i termíny jako undrlák, likupník nebo fakt, že třídění odpadků není žádný novodobý vynález.

Staroměstská tržnicevycházka se uskuteční v úterý v 17.30 hodin, cena je od 100 Kč
rezervace je nutná na telefonním čísle 720 975 495 nebo na http://www.prahaneznama.cz/akce-a-udalosti/komentovane-vychazky-s-prahou-neznamou/
délka vycházky: 1,5 až 2 hodiny
vycházka je vhodná pro vozíčkáře, i pro kočárky
provádí Dana Kratochvílová; sraz účastníků je před domem U Černé Matky Boží
účastníci se dozvědí, proč je madona před domem černá, kde byla první pražská pasáž , kde se nacházela Universitní kolej krále Václava, co určoval Tržní řád nebo kde jste mohli dostat dva za dlaň

Staroměstská tržiště. Infografika.