První zastávkou procházky po historických a moderních palácích je monument své doby, Legiobanka. Ta patří dodnes mezi nejslavnější pražské stavby architekta Josefa Gočára. Styl stavby je doplněn výzdobou ve stejném duchu.

Druhou zastávkou bude hotel Imperial. S touto restaurací je posledních pár let spojený známý kuchař Zdeněk Pohlreich. Ten vstoupil do povědomí veřejnosti prostřednictvím televizního pořadu, ve kterém si rozhodně nebere servítky. Svou prostořekostí je až neslavně proslulý.

Masarykovo nádraží je co by kamenem dohodil 

Od hotelu se účastníci vycházky přesunou do ulice Na Florenci. Tamní Florentinum ukazuje moderní architekturu v Praze. Budova disponuje mimo jiné odpočinkovými zónami, atrii a průchodovou pasáží.

Co by kamenem dohodil, je vzdálené čtvrté místo, Masarykovo nádraží. Když tam byl 20. srpna v roce 1845 slavnostně zahájený provoz, zvědaví obyvatelé, kteří nebyli puštěni dovnitř, se tísnili v okolních ulicích. Aby měli také možnost zahlédnout vyjíždějící vlak.

Sál byl později upravený na divadlo a biograf

Naproti otevřené hale nádraží se nachází další ze zastávek, Lannův palác. Přestože se dlouho mělo za to, že projekt zpracoval Josef Kranner, je palác rytíře Lanny dílem architekta Ullmanna. Na vnitřní podobě se pak podílel Viktor Barvitius.

Další kroky výpravy povedou k hotelu Central, kde se původně nacházel varietní sál. V něm hrával například kabaret Červená sedma. Sál byl později upravený na divadlo a biograf.

Vycházka se napříč historií domy Nového města uzavře

Předposlední zastávkou vycházky bude Česká národní banka, na kterou pak naváže bývalý Asekurační palác cukrovarnický. U této budovy, která chátrá a dodnes se nedočkala žádné obnovy, se vycházka napříč historií palácovými domy Nového Města uzavře.

Historické a moderní palácekomentovaná vycházka se uskuteční tento čtvrtek 16. února od 18 hodin
sraz účastníků bude před Legiobankou, která u nás odstartovala vlnu národního slohu v architektuře
délka vycházky je přibližně 1,5 hodiny, terén spíše není vhodný pro vozíčkáře, pro kočárky ano
provází Kateřina Racková
účastníci vycházky si vyslechnou okolnosti založení unikátního Masarykova nádraží
navštíví moderní víceúčelový palác Florentinum i historickou podobu takových staveb, kterou vystihuje například sídlo velkopodnikatele a mecenáše umění rytíře Lanny

Praha Neznámáje projekt Petra Rysky, který jej založil v roce 2013, v rámci jím organizovaných komentovaných procházek se tak zájemci vydávají za zajímavostmi metropole neznámá zákoutí metropole představuje na webu www.prahaneznama.cz facebookový profil Prahy Neznámé sleduje přes 87 tisíc fanoušků.

Vycházka historií Masarykova nádraží. Infografika.

Čtěte také: Vyrazte s dětmi na Vyšehrad za velikány české kultury