Protonové centrum dnes v tiskové zprávě informovalo o studii na téměř 500 pacientech s časným stádiem nemoci, která podle něj prokázala, že protonová léčba rakoviny prostaty přináší pro pacienty největší výhody.

Ozařování fotony 

„U našich pacientů je vysoká šance na úplné uzdravení při zachování výborné kvality života s minimem rizika impotence a inkontinence," uvedl primář centra Jiří Kubeš. Podle centra studie prokázala, že 98 procent pacientů bylo léčeno úspěšně, méně než dvě procenta měly vedlejší účinky.
Ozařovat nemocné mohou lékaři také fotony, což dělá většina českých onkologických center. Podle ředitele VoZP Diessla je fotonové ozařování u rakoviny prostaty stejně účinné a levnější. "Péče jen není tak komfortní, pacient musí přijít vícekrát," řekl novinářům začátkem listopadu. VoZP byla první pojišťovnou, která s tehdy novým protonovým centrem uzavřela smlouvu. Její roční náklady na tuto léčbu letos překročí 250 milionů korun.

Smlouvu s centrem má sedm zdravotních pojišťoven

Smlouva s centrem končí VoZP v roce 2018, pojišťovna ji chtěla změnit už teď. "Péči podle ní pojišťovna zaplatí těm pacientům, kterým ji indikuje vedoucí lékař protonového centra," vysvětlil Diessl. Ostatní pojišťovny ji platí po doporučení komplexního onkologického centra.
Smlouvu s centrem má všech sedm českých zdravotních pojišťoven, poslední se přidala VZP loni v červnu. Léčbu protony zaplatila u 65 pacientů, jejichž léčba podle Lucie Krausové z tiskového oddělení pojišťovny stála 75,2 milionu korun. Nejvíc jich trpělo nádory v oblasti hlavy a krku, zejména mozku. Letos už se léčilo 85 klientů VZP. Kromě Prahy posílala pojišťovna pacienty i do Mnichova.

Proton Therapy Center je soukromý projekt 


Podle Zdravotnického deníku bylo pacientů protonového centra pojištěných u VoZP loni 438, jejich léčba stála 194,8 milionu. Letos do konce září to bylo 464 nemocných, léčba stála 210,3 milionu korun. Další pacienti si léčbu platí sami.
Proton Therapy Center je soukromý projekt v areálu Nemocnice Na Bulovce, funguje od prosince 2012. Jeho vznik si vyžádal náklady 3,5 miliardy korun. Nejčastěji se protony léčí v pražském centru na účet zdravotního pojištění nádory mozku a míchy, hlavy a krku a nádory hematoonkologické.

O účinnost protonů vedou lékaři na celém světě spor. Pro některé nádory, například mozku a nádory v dětském věku, jednoznačně protony doporučují. Naproti tomu pro nádory prostaty či prsu je podle nich klasická fotonová léčba stejně účinná, přitom je výrazně levnější.