U sochy Tomáše Garrigua Masaryka k lidem promluvilo několik politiků, ale i Ukrajinci zranění při demonstracích v Kyjevě, kteří se léčí v českých nemocnicích. Demonstranti také chtěli podpořit mírový pochod, který se v sobotu uskutečnil na několika místech Ruska. Protestovalo se i v Brně, Karlových Varech a v Olomouci, kde se sešla necelá stovka lidí.

Na shromáždění se lidé jako tradičně svolali především prostřednictvím sociálních sítí. Na Hradčanské náměstí podle odhadu médií došlo více než 150 lidí, oproti protestům z minulých týdnů mezi nimi bylo více Čechů. Sobotní akci pořádali především české iniciativy Bezkomunistů.cz a Chceme demokratickou Ukrajinu. Ukrajinští organizátoři chystají další protest na nedělních 14:00 před ruské velvyslanectví.

Lidé s sebou k pražskému Hradu přinesli ukrajinské, české nebo americké vlajky. Měli také různé transparenty, například „Za Rusko a Ukrajinu bez Putina". Na pořádek dohlíželo několik policistů.

Ukrajina jako Československo

U sochy Tomáše Garrigua Masaryka lidé zpívali písně Karla Kryla a poslouchali proslovy například signatářky Charty 77 Dany Němcové, místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska nebo místopředsedy ODS Martina Kupky. Řečníci často srovnávali situaci na Krymu s okupací Československa nacistickým Německem, od kterého nyní uplynulo 75 let.

Promluvil také pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09), který dlouhodobě vyjadřuje Ukrajině podporu. „Mám trochu strach, že přijde takhle na pomoc někdo k nám," poznamenal Hudeček.

Na Hradčanském náměstí dále předseda LES Martin Bursík přečetl otevřený dopis předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), který sepsal společně s bývalým ministrem obrany Lubošem Dobrovským, bývalým ministrem Michaelem Kocábem a senátorem Jaromírem Štětinou.

Premiéra v něm vyzvali, aby byly na Rusko uvaleny „v plné šíři" politické a ekonomické sankce nebo aby bylo zastaveno vydávání víz pro Rusy a byly jim zmrazena bankovní konta v Česku. Sobotka jednostranné sankce jen za ČR odmítnul s tím, že chce postupovat v souladu s dalšími státy EU.

Vystoupili i vyléčení Ukrajinci

Na demonstraci vystoupilo i několik Ukrajinců, kterým po zranění při kyjevských demonstracích česká vláda zaplatila léčbu v pražských nemocnicích. Čechům několikrát poděkovali za pomoc a za podporu.

Demonstrovalo se v sobotu také v Brně, kde asi třicítka aktivistů prošla s vlajkami a zpěvem ukrajinské hymny centrem města. Vyvolávali hesla „Stop Putin", „Putin je lhář" a „Ukrajině mír". Na olomouckém náměstí se sešla necelá stovka lidí napříč všemi věkovými kategoriemi. Nad hlavami jim vlály ukrajinské vlajky, nechyběly transparenty jako například „Stop agresi" a „Ne invazi".

„Je velmi špatné, co se děje, nesmíme připustit válku. Nechceme krveprolití," komentovala dění Uljana Cholodová, která učí na Univerzitě Palackého. „Bojíme se. Je vidět, že vaši lidé nám rozumí," podotkl v rodném jazyce jeden z mladíků.

Shromáždění se konalo i v Karlových Varech

V Karlových Varech se odpoledne sešlo přes padesát lidí, aby podpořili svobodu pro Ukrajinu a odsoudili přítomnost ruských vojsk na Krymu. Shromáždění, které prošlo centrem a došlo až k ruskému konzulátu, se zúčastnili i dva Ukrajinci, kteří utrpěli zranění při demonstracích na Majdanu v Kyjevě a v Karlových Varech se doléčují.

Účastníci provolávali hesla jako: „Sláva Ukrajině", „Ruče pryčod Krymu", „Putin není Rusko" a další. Cestou si pochod fotili ruští turisté, ale řada z kolemjdoucích demonstranty i podpořila. Jak upozornil jeden z aktivistů Miroslav Balatka, je třeba oddělit Rusko a prezidenta Putina. „Vážím si lidí, kteří v Rusku demonstrují, protože jim hrozí stíhání podle putinovských zákonů," řekl.

Za závěsy v oknech ruského konzulátu občas někdo vykouknul na ulici, kde se protestovalo. Na pochod dohlíželi policisté.

Rusko vyslalo vojáky na ukrajinský Krym na přelomu února a března, akci odsoudila Ukrajina, Evropská unie nebo USA. O připojení Krymu k Rusku mají v neděli obyvatelé poloostrova hlasovat v referendu. Ukrajina s plebiscitem nesouhlasí.