Poblíž Čimického háje by měla vyrůst plynová elektrárna. Postavit ji zde hodlá společnost Pražská energetika (PRE). Chce tak mít záložní zdroj energie v případě, že by nastal takzvaný blackout, tedy kompletní výpadek elektřiny, který by naprosto ochromil život v hlavním městě. Blackoutu se bojí všechny světové metropole a je pravda, že tedy Praha náhradní zdroj nutně potřebuje.

Hrozí více emisí

Jenže například veřejnost doposud o záměru PRE nedostala skoro žádné informace, přitom stavba by měla být podle plánu již brzy zahájena. A proti je také vedení radnice Prahy 8, které se proti záměru ostře postavilo.

„Nesouhlasíme s výstavbou plynové elektrárny, kterou poblíž Čimického háje (ulice K Ládví) plánuje vybudovat společnost Pražská energetika. Osmá městská část tak chce zabránit projektu, jenž by zhoršil životní podmínky především okolním obyvatelům,“ oznámila v oficiálním prohlášení mluvčí Prahy 8 Radka Wallace Prokopová.

„Rada městské části v minulosti opakovaně tento záměr odmítala. Není možné občany takto nešetrně zatěžovat dalšími emisemi v ovzduší a hlukem. Nehledě na to, že Čimický háj slouží jako místo oddychu i aktivního odpočinku stovkám lidí,“ prohlásil dále starosta Prahy 8 Josef Nosek (ODS). Podle něj se vedení radnice bude snažit výstavbě elektrárny i nadále bránit ze všech sil. Pražská energetika hodlá v blízkosti své rozvodny Sever postavit elektrárnu o celkovém výkonu 50 MW. Na projekt již od ministerstva životního prostředí získala kladný posudek EIA.

Vliv na životní prostředí by podle něj neměl být zásadní, přestože nejen tamní obyvatelé varují před novým zdrojem znečištění. Výstavbu doprovázejí i pochybnosti, kdy se například objevují informace o zkreslování technických podkladů. I proto radnice požádala odborníky o nezávislý posudek, včetně možností alternativních řešení. „Praha 8 je účastníkem, který rozhoduje o vydání stavebního povolení. Pokud elektrárnu odmítne, nic stavět nebudeme,“ řekl mluvčí PRE Petr Holubec. Dále uvedl, že Praha ale elektrárnu tak jako tak nutně potřebuje a hrozba blackoutu je reálná.

Na další dotazy Pražského deníku, například ohledně toho, zdali má společnost jinou alternativu, kde elektrárnu postavit a podobně, už ale mluvčí nereagoval, přestože mu byly otázky odeslány ve čtvrtek odpoledne.

Podle Pražské energetiky jsou právě Bohnice ideálním místem ke stavbě, jelikož je v blízkosti připojení na síť a také je zde plyn.