Vzdělávací zařízení Kavčí Hory tu uspořádalo demonstraci za zachování všech jeho částí – mateřinky, základní i střední odborné školy. A to i přesto, že radnice od plánovaného sloučení s jinou ZŠ ustoupila. „Chceme záruky, že se situace nebude opakovat. Místostarosta pro oblast školství Václav Krištof, v nás zanechává nejistotu ohledně dalšího fungování,“ řekla za rodiče Monika Vostrá. „Na vyučování chodí oba mí synové, nechci, aby školu zrušili. Ani teď, ani až oba vyrostou,“ přidala se Hana Frantálová.

Skandující studenty s transparenty „Neberte nám naši školu, chceme zůstat spolu,“ nebo „Optimalizujme Krištofa, zrušme ho“ podpořila i skupina Maxim Turbulenc. „Páni radní si zřejmě nepamatují, jaké to bylo, když chodili do školy oni. Stěhování dětí a hledání nových spolužáků je hloupost,“ vyjádřili se členové kapely.

Místostarostové Oldřich Pražák a Václav Krištof poté pozval zástupce školy a rodičů k jednání na radnici. Dotazy rodičů padaly především k plánované rekonstrukci. „Původní plán byl takový, že rekonstruovat se bude ve více etapách za plného provozu. Nyní nám ale radní oznámili, že střední školu odsunou po dobu prací na Líchu. Bojíme se, že už ji tam nechají,“ domnívá se Olga Kučerová. Místostarosta Krištof ale ubezpečil, že takový záměr radnice nemá. „Základní škola na Líše nás sice požádala, abychom jí do volných prostor nějakou školu nastěhovali, ale zařízení Kavčí Hory rozdělovat nechceme. Středoškoláci se přesunou pouze na rok, než se dokončí rekonstrukce. Pokud najdeme na Líchu jiné vzdělávací zařízení, školu Kavčí Hory umístíme jinam,“ sdělil.

Protesty také v ZŠ Horáčkova

Obavy ze sloučení včera vyjádřili i studenti a rodiče ze ZŠ Horáčkova. Před zařízení dokonce přivezli transportér, jehož střechu vyzdobili velkými tužkami. „Chtěli jsme sice transportér větší, ale ten by se na sídlišti nevymotal v ulicích. Vojenským chevrolettem chceme symbolicky ukázat, že za školu budeme bojovat,“ řekl organizátor happeningu Pavel Charousek. Po vystoupení řečníků se průvod vydal za doprovodu policistů k nuselské radnici. „Lepší školu nenajdeme. Pokud ji sloučí s jinou, tak v jazykových třídách bude více studentů a úroveň výuky se zhorší,“ řekl tatínek dvou žáků Vlastimil Král. Své požadavky chtějí zástupci školy zopakovat na zastupitelstvu 14. června.