Lucerna na pomezí ulic Štěpánská a Vodičkova je jedním ze symbolů českého hlavního města. Stavbu inicioval na počátku 20. století Vácslav Havel, dědeček prvního českého prezidenta, který původně zamýšlel vybudovat na jejím místě hokejový stadion. Již velice záhy však vyšlo najevo, že parcela je pro tak megalomanský objekt příliš malá. Namísto něj tak vznikl palác s velkým společenským sálem, biografem a kavárnou. Stavitel Stanislav Bechyně nechal také budovu protknout sklem zastřešenou pasáží.

Žádost zakladatele

Pasáž a podzemní prostory pod palácem přímo vybízely k založení podniku, kam by mohli Pražané chodit na šálek čaje či kávy. Příležitosti se chopil cestovatel a japanolog Josef Hloucha, přezdívaný Joe. “Originální” Japonskou čajovnu Jokohama založil už v roce 1908 se svým starším bratrem Karlem v rámci Jubilejní výstavy obchodní a živnostenské komory na Výstavišti.

Tehdy z ní měli lidé spíše legraci, dokázala však zaujmout Vácslava Havla. Ten ještě toho samého roku, po skončení výstavy, Hlouchu oslovil, zda by ji nechtěl přenést do podzemí zbrusu nového paláce.

Češky v kimonech

Hlouchové bez váhání souhlasili a japonský čaj tak v centru Prahy na čas servírovaly Češky v japonských kimonech a s líčením připomínajícím gejší. Stěny Joe Hloucha ozdobil předměty ze své rozsáhlé sbírky.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

"Jak pestrý lampion svítí tu barvy Orientu, míhají se dívky v ohnivých rouchách. Chceš srkati večer pravý čaj? Uniknouti na chvilku klidnému toku českého života? Sestup do podzemí Lucerny!" lákal v roce 1909 časopis Český svět. Podnik vzkvétal několik let, zakladatel se však dostal do finančních potíží a na konci 20. let ho musel zavřít. Jokohamu nahradila restaurace Zimní zahrada.

Jaké byly další osudy podniků v Lucerně, se dozvíte v následujícím článku.