Zatímco loni na podzim přestavila radnice Prahy 9své plány schátrajícími halami ve Vysočanech,ve středu 13.2.zveřejnila svou vizi přeměny Proseku.

Během několika let tu vzniknou tři tisíce bytů, 20000 metrů čtverečních kanceláří a obchodů a několik tisíc parkovacích míst. Soukromí investoři utratí voblasti na severu Prahy desítky miliardkorun.

Zatímco Prosek měl dlouhé roky pověst ubytovny metropole, vposledních letech zde začala výstavba, která postupně mění tvář zdejšího území.

Vminulých letech bylo vulici Na Vyhlídce postaveno 11čtyřpatrových domů s200byty. Ve výstavbě je ještě poslední, dvanáctý dům. Vokolí pak chce radnice Prahy 9za pomoci evropských fondů revitalizovat pěší zónu kolem kostela svatého Václava, takzvaný Starý Prosek.

 

Bytový park upolikliniky

Rozvoji celé čtvrti pomůže metro, které sem začne jezdit už vkvětnu letošního roku. „Původně se uvažovalo jen ojedné stanici uprostřed sídliště, ale jsem rád, že zde budou nakonec dvě. Občané to tak budou mít kmetru blíže. Stanice navíc přitahují další zájem investorů ovýstavbu vjejich okolí,“ řekl starosta Prahy 9Jan Jarolím.

Vbezprostředním sousedství stanice Střížkov se uskutečňuje rozsáhlá výstavba několika větších celků. Na areál polikliniky Prosek, která se dočká nástavby, navazuje východním směrem celek s312novými byty, který nese název Bytový park Prosek.

Vdalší etapě se připravuje Polyfunkční projekt Prosek, kde vznikne do roku 2012přes sedm setbytů. Vnedaleké Kytlické ulici vyroste do konce roku 2009dům s237byty.

Výhled na Hrad

Na druhé straně sídliště ustanice metra Prosek se už nyní rýsuje soubor multifunkčních budov nazvaný Prosek Point, který bude dokončen vpříštím roce. Tvořit jej budou tři osmipodlažní budovy vrůzných odstínech ocelovéšedi.

Vpřízemí najdou návštěvníci obchody, služby a restaurace, zbylé prostory budou tvořit kanceláře. Parkování je plánováno ve dvou podzemních patrech garáží, kde najde místo přes čtyři staaut.

Vdalším severozápadním segmentu křižovatky ulic Prosecká a Vysočanská byl právě dokončen po architektonické stránce výrazný bytový komplex se 480byty, který doplňují komerční prostory.

Posledním realizovaným projektem vtéto lokalitě je soubor bytových domů vulici Na Vyhlídce. „Je to komplex jedenácti čtyřpodlažních domů s200byty a odpovídajícím počtem garážových stání. Nájemníkům poskytne výhled na panorama Prahy od Vysočan přes Vinohrady a Žižkov až po Pražský Hrad a Petřín,“ pokračoval starosta Jarolím. Pro přilehlé okolí se připravuje kultivace parteru.

Obnova parku Přátelství

„Sídliště Prosek nebude díky současnému boomu tolik závislé na centru hlavního města, lidé nebudou muset tolik dojíždět za prací, nákupy ikulturou," řekl Deníku náměstek primátora PavelKlega.

Už nyní se také plánují projekty, které budou realizovány výhledově kolem roku 2015.Patří mezi ně polyfunkční centrum Klíčov vtrojúhelníku ulic Prosecká, Letňanská a Čakovická, výškové administrativní budovy na severní straně parku Přátelství a vedle hotelu Duo a obytné domy Pod Krocínkou, ve kterých vznikne další stovkabytů.

Celý park Přátelství, který je největší oddechovou zónou Prahy, se ještě letos dočká rozsáhlé revitalizace.