Oba byty jsou totiž v domech s pečovatelskou službou, kde žijí senioři vyžadující pravidelnou asistenci. Uchazeč vysokoškolák proto musel v žádosti o byt přiložit plán, jak konkrétně pomůže starším sousedům s každodenními úkony a jak jim zpestří život.

Podmínkou podpisu roční nájemní smlouvy je to, že bude student ve společnosti seniora minimálně třicet hodin měsíčně, které mohou trávit třeba společnými procházkami, doprovázením k lékaři nebo neformálními lekcemi počítačové gramotnosti.

Ojedinělý projekt

„Cílem je dát studentům příležitost dostupného bydlení a zároveň nabídnout obyvatelům domovů pomoc či zajímavě strávený čas. Mladí studenti mohou navíc získat pohled na svět úplně jinýma očima,“ komentoval v Česku zatím ojedinělý projekt místostarosta Ondřej Rut (Zelení).

Lhůta pro podání žádostí na byt s výhodným nájmem vypršela včera. Těsně před uzávěrkou byli přihlášeni čtyři zájemci, ze kterých by měla vybrat nájemníky radniční komise. „Ani jsme neočekávali masový zájem. Je logické, že většina mladých dá přednost bydlení vedle vrstevníků. Naše nabídka míří na specifické skupiny, jako jsou studenti sociální práce apod. Jde o lidi, kteří mají tak jako tak zájem o dobrovolnictví směrem k seniorům,“ dodal Rut.

Příspěvek k řešení bytové krize

Žižkovská radnice považuje iniciativu i za drobný příspěvek k řešení bytové krize, která dopadá obzvlášť na skupiny s nižšími příjmy. Nabízet dva byty v domech s pečovatelskou službou si může městská část dovolit díky jejich relativně velkému množství. Na území Prahy 3 je takových bytů kolem dvě stě padesáti.

„Inspirovali jsme se úspěšnými vzory v Nizozemsku a Francii, kde podobné programy fungují dlouhodobě. Doufáme, že se ujme a rozšíří i u nás,“ doplnil autor návrhu Ivo Denemark, člen radniční komise pro sociální politiku. Podobný projekt mezigeneračního bydlení rozjíždí i Univerzita Karlova. Ta vyhledává seniory s většími byty, ochotné nabídnout volný pokoj k pronájmu studentům.