VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pronájem Malostranské besedy byl zamítnut

Malá Strana - Potenciální nájemníci v úterýodešli s nepořízenou, neboť podmínky smlouvy narazily na tvrdý odpor zastupitelů Prahy 1.

24.9.2008
SDÍLEJ:

TAK KOMU? Zastupitelé první městské části nemají jasno, kam se má Malostranská beseda dál ubírat.Foto: MÚ Praha 1

Vášnivá debata se v úterýrozpoutala na jednání zastupitelstva Prahy 1. Zastupitelé měli schválit návrh rady na pronájem Malostranské besedy společnosti 2media.cz. Podmínky smlouvy však narazily na tvrdý odpor.

„Chceme divákům nabídnout skromné, autorské divadlo,“ představil své záměry hned v úvodu diskuse Jaroslav Dušek, který měl spolu se svojí manželkou Ivetou Duškovou zodpovídat za divadelní produkci ve zrekonstruované Malostranské besedě. Dušek dále dodal, že by při přípravě programu chtěl spolupracovat například s Federací rodičů neslyšících dětí a s mentálně či tělesně postiženými herci.

Besedapro lidi…

„Chystáme se zřídit restauraci v přízemí, internetovou kavárnu a pivnici ve sklepě. V restauraci by plzeňské pivo mělo stát 42 korun, v pivnici 35 korun,“ vyložil své plány Martin Pánek, zástupce gastroprovozovny, která měla být v Malostranské besedě zřízena.

Zatímco s plánovaným kulturním programem většina zastupitelů souhlasila, protesty vzbudila právě gastronomická zařízení. „Po obyvatele Malé Strany představovala Malostranská beseda vždy centrum kulturního života. Ze zkušeností však víme, že se gastroprovozovny v podobných lokalitách cenově orientují spíše na zahraniční turisty. Prostory Malostranské besedy by tak byly pro život obce zabity,“ nechal se například slyšet Martin Mejstřík (SNK ED).

… nebo jako investice?

Trnem v oku bylo zastupitelům také nízké nájemné, a to především s ohledem na gastroprovozovnu, z jejíhož provozu by podle dohody rady se společností 2media měla být částečně dotována i kulturní produkce Malostranské besedy.

„Pronajmout takto rozsáhlý prostor v centru za 105 tisíc korun měsíčně bezprostředně poté, co bylo do její rekonstrukce investováno přes 200 milionů, mi připadá nesmyslné,“ namítala například Karolína Peake (bez politické příslušnosti).

„Jednoduchým výpočtem zjistíme, že se taková investice vrátí až za 160 let. Navrhuji oddělit gastroprovoz od kultury a pronajímat ho komerčně,“ navrhla Kateřina Klasnová (Věci veřejné).

Dalším návrhem bylo provozovat veškeré služby v objektu v rámci městské části.

Dušek: Zjistěte si, jak funguje divadlo

Po téměř čtyřhodinovém jednání byl odhlasován tento výsledek: návrh rady na pronájem Malostranské besedy se v této podobě zamítá.

„Jednání probíhá už rok a půl a vše si vyžádalo množství příprav. Neustálé průtahy a handrkování ve mně vyvolávají dojem, že si zastupitelstvo neváží lidské práce. Pokud mají někteří zastupitelé dojem, že je nájemné nízké, měli by si někde zjistit, jak takový provoz divadla funguje a kolik stojí,“ pronesl na závěr jednání vyčítavě Dušek.

Otazník nad dalším jednáním

„Nemám z toho dobrý pocit. Pana Duška znám a vážím si ho, ale jeho reakce myslím nebyla šťastná – on byl přece na jednání proto, aby nás jako zastupitele přesvědčil, že máme návrh schválit, což se mu nepodařilo. Stejně jako nám navrhuje, abychom se poučili o tom, jak funguje divadlo, mohl by se on přiučit něco o fungování zastupitelstva,“ vyjádřil se po jednání Martin Mejstřík (bez politické příslušnosti).

Mejstřík však vzápětí dodal, že navrhovaný kulturní program považuje za velice zdařilý a doufá v další jednání.

Návrat k někdejší zašlé slávě

Malostranská beseda je jedním z nejdůležitějších domů ve vlastnictví první městské části. Náročná rekonstrukce, která byla započata v květnu roku 2006, měla vyřešit hygienické, technické a bezpečnostní nedostatky, kterými stavba trpěla.

Oprava budovy měla být podle původního plánu dokončena již v roce 2007. V průběhu oprav se však vyskytly problémy, kvůli kterým byl závěr přestavby přesunut až na rok 2009. Restaurátoři například odkryli malované stropy, hrázděné zdivo a další zajímavé architektonické a historické prvky, se kterými se musí nakládat s velkou obezřetností.

Ukázalo se také, že předpokládaná devastace krovů je na mnohem vyšší úrovni, než se původně předpokládalo.

Rekonstruovaná Malostranská beseda bude mít navíc opět původní věže. Někdejší renesanční věže budova získala v 17. století, kdy měly zdůrazňovat význam objektu. Odstraněny byly v roce 1828. Na budovu se tak vracejí téměř po dvou stoletích. Práce, související s jejich osazením, probíhají od letošního července.

Po rekonstrukci by měla Malostranská beseda sloužit jako multikulturní centrum. O přesném charakteru smlouvy mezi městskou částí a případným nájemcem budovy se stále jedná.

Malostranská beseda v datech

1478 Obec zakoupila zpustlý dům a nechala na jeho místě postavit novou radnici.

1575 Na radnici se sešli představitelé stavovské protihabsburské opozice k jednání o společném postupu. Političtí a ideologičtí vůdci se zde dohodli na textu takzvané České konfese.

1630 Budova byla přestavěna do současné podoby.

1784 Pražská města byla spojena v jeden správní celek, budova tak přestala sloužit jako radnice.

1868 Vznikla Malostranská beseda, která od té doby sloužila jako komunitní centrum s pestrou škálou kulturních aktivit.

2006 Byla započata rozsáhlá rekonstrukce budovy.

2008 Na Malostranskou besedu byly po dvou stech letech instalovány původní věže.

2009 Na tento rok je naplánované dokončení rekonstrukce.

JAN VÁVRA

24.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Speciální pedagogové 27 160 Kč

Speciální pedagogové Speciální pedagog. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27160 kč, mzda max. 38180 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: pí Šandová, tel.: 261 03 21 06 , 724 168 391 + strukturovaný životopis na e-mail: vvpankrac.pers@vez.pan.justice.cz . Speciální pedagog - oddělení výkonu trestu Vazební věznice Praha – Pankrác, platové rozpětí dle zápočtu praxe 27160 Kč - 38180 Kč. Požadujeme vysokoškolské vzdělání – v magisterském studijním programu – speciální pedagogiky. Doba určitá na 1 rok s následnou možností na dobu neurčitou, dovolená 25dnů + 5dnů dodatková dovolená + 5 dnů indispozičního volna, podnikové stravování, příspěvek z FKSP. Pracovní doba po-čt 7:00 hod. – 15:45 hod. pá 7:00 hod. – 14:30 h, 1x týdně 10:15 hod. – 19:00 hod.. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - 003 - vazební věznice, Soudní, č.p. 988, 140 00 Praha 4. Informace: , .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel střední školy 25 470 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách učitelé anglického jazyka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25470 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kont.: emailem na fivebr@copth.cz, Požadujeme vysokoškolské pedagogické vzdělání pro SŠ a výpis z rejstříku trestů., V případě oboustranného zájmu možnost prodloužení smlouvy na dobu neurčitou.. Pracoviště: Střední škola - cop technickohospodářské (501/5), Novovysočanská, č.p. 501, 190 00 Praha 9. Informace: Ivana Legátová, .

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 48 000 Kč

Obchodní zástupci Data Collector. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 48000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: V případě zájmu vyplňte online dotazník na našich stránkách www.g-analytic.cz v záložce kariera.. Pracoviště: G analytic s.r.o. - praha, Karlovo náměstí, č.p. 313, 120 00 Praha 2. Informace: Jiří Foltýn, .

Informační technologie - Informační technologie Technici počítačových sítí 40 000 Kč

Technici počítačových sítí a systémů Android Software Developer. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Pekařská č.p. 628/14, Jinonice, Praha 515, , Nabízíme stravenky a 5 týdnů dovolené.. Pracoviště: Amarula solutions s.r.o., Pekařská, č.p. 628, 155 00 Praha 515. Informace: Luboš Ťapušík, +420 212 245 723.


Lucerna. Ilustrační foto.
9

Galerie nabízí Rychlé šípy očima dnešních komiksových tvůrců

Pražský hrad 31. května v Praze. Vstup do Jeleního příkopu z Královské zahrady.
12

Hrad letos neotevře dolní část Jeleního příkopu. V plánu je rekonstrukce

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Veverčata, zajíčci i myšice. Záchrannou stanici čeká s příchodem jara plno práce

Pražané jsou nadšení. Přišlo jaro. Pro Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijících živočichů to ale znamená pěkný „záhul“. S teplem začíná i sezóna mláďat. V tomto týdnu se v záchranné stanici zotavuje dokonce 53 mláďat nejrůznějších zvířat. Prozatímní domov tu tak mají veverčátka, malé hrdličky a přes 20 zajíčků.

Netradiční kavárna s únikovými hrami na Žižkově. Kvíz musíte řešit i na záchodě

Tramvajovým zácpám na Žižkově téměř odzvonilo. Doufejme. V dopravní špičce ale přesto MHD na pražském Žižkově občas stojí. Pokud popojíždíte krokem, v úseku mezi Olšanským náměstím a Lipanskou si na fasádě jednoho z domů můžete všimnout zvláštního nápisu. „Šifra proti zácpě… tramvajové,“ říká plakát. Vyvěsil ho sem student VŠE Jan Maryško, který ve stejném domě provozuje netradiční kavárnu. Dokonce první svého druhu. Podle něj jde o ideální místo na originální rande.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT