„Stavebnictví má tradičně v dobách krize velkou absorpční schopnost pracovní síly. Rozumnými a potřebnými investicemi do infrastruktury a kvalitního veřejného prostoru můžeme pomoci naší ekonomice. Rekonstrukce Malostranského náměstí může být prvním krokem,“ komentoval posun v projektu primátorův náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu/TOP 09).

Významné historické prostranství se má stát díky zklidnění dopravy oblíbeným místem setkávání a také dějištěm kulturních akcí. Vítězný architektonický návrh vybrala porota pro jeho respekt k původnímu rázu lokality a zároveň schopnost sjednotit celý prostor.

„Během revitalizace dojde i k celkové rekonstrukci parteru náměstí včetně nových přípojek inženýrských sítí, potřebných pro napojení nových vodních prvků. Například nová kašna bude posléze sloužit k ochlazování náměstí v letních měsících stejně jako nová městská zeleň,“ doplnil primátorův náměstek pro životní prostředí Petr Hlubuček (Spojené síly/STAN).

Dali byste do barokní truhly brambory?

O úpravě Malostranského náměstí, které se nachází v sousedství poslanecké sněmovny, se hovoří už skoro desetiletí. Někteří obyvatelé Prahy 1 včetně osobností veřejného života před časem volali po tom, aby z prostoru zmizela auta. „Dali byste do vzácné barokní truhly brambory? A co parkoviště aut na jednom z nejkrásnějších míst Prahy?“ ptali se autoři petice, z nichž nejhlasitěji vystupovala Kateřina Bursíková Jaques, někdejší výrazná tvář Strany zelených.

Jenže když hlavní město v roce 2016 v dolní části parkoviště zrušilo a snažilo se zde pořádat kulturní akce, nesetkala se tato aktivita s valným zájmem veřejnosti. Organizátorům komplikovala situaci také nedokonalá infrastruktura. V rámci projektu Pražské židle & stolky tu alespoň (i ve stínu vzrostlého platanu) mohli v horkých letních dnech najít turisté vítaný odpočinek.

Fotogalerie: Malostranské náměstí

Podobně jako se nyní vášnivě debatovalo o navrácení mariánského sloupu na Staroměstské náměstí, dříve se objevily hlasy některých historiků, aby v rámci revitalizace Malostranského náměstí byl na původní místo vrácen pomník vojevůdce Radeckého, který zde stával v letech 1858 až 1918. Po vzniku republiky jej podobně jako barokní dílo na „Staromáku“ odstranili coby symbol habsburské monarchie.

Více stromů nepovolili památkáři

Vítězné trio architektů Martin Hájek, Václav Hájek a Petr Horský však se sochou českého šlechtice a rakouského polního maršála nepočítá. Podle IPR Praha to nebylo ani není předmětem rekonstrukce, byť umístění nic nebrání. Na námitku veřejnosti v diskuzích, proč není na vizualizacích více zeleně, magistrátní plánovači odpovídají, že více stromů neprošlo přes památkáře. „Z jejich pohledu je potřeba zachovávat pohledy na domy,“ vysvětlil IPR Praha, že Radecký zřejmě zůstane v lapidáriu.

Vedení metropole chystá v budoucnu revitalizaci další veřejných prostranství v historickém centru. Nejblíže k realizaci má přeměna Václavského náměstí, kam by se měly vrátit tramvaje. V plánech je například také úprava náměstí Jana Palacha.