Aktuální databáze čítá na 80 převážně bytových projektů v různých fázích realizace. Tam, kde se jedná teprve o záměr či projekt ve fázi projednávání, jsou zároveň uvedena stanoviska rady nebo zastupitelstva. Zaznamenané jsou také neaktuální projekty, od jejichž realizace investoři upustili. Nezřídka pod tlakem současné radnice, kterou ovládají Piráti spolu s ODS a TOP 09.

Vedení městské části svůj postup zdůvodňuje tím, že Kamýk, Modřany či Komořany jsou už několik let v hledáčku developerů. Důvodem jsou existující proluky na panelových sídlištích a také blížící se výstavba trasy metra D. Díky ní se výrazně zvedne hodnota nemovitostí.

Rozvoj nezastavíme

„Je jasné, že rozvoj městské části zastavit nemůžeme. To ani nechceme. Vždy je ale třeba posoudit, do jaké míry bude nový projekt odpovídat kapacitě veřejných služeb a infrastruktury, a kdy už přestává být pro městskou část prospěšný,“ říká starosta Praha 12 Jan Adamec (Piráti).

Setrvalou bojovnicí proti některým záměrům developerů je zejména místostarostka Eva Tylová (Piráti, dříve Zelení). Loni dosáhla svého, když ministerští úředníci vystavili stopku projektu Bytový dům Kamýk. Chystané věže o 18 a 15 nadzemních podlažích, které plánovala developerská firma Trigema na sídlišti Kamýk, značně převyšovaly okolní domy a neodpovídaly územnímu plánu.

„Předimenzovaný projekt Dvě věže by nejen zhoršil podmínky v okolních bytových objektech, ale zároveň znamenal neúnosnou zátěž pro dopravní a parkovací infrastrukturu,“ zdůrazňuje Tylová. Nyní brojí například proti okolnostem další výstavby bytového projektu na Kamýku, kde developer JRD chystá třináctipodlažní dům na místě zbourané mateřské školky.

Příspěvky od investorů

Rozvoj městské části mají lépe ohlídat také pravidla pro příspěvky stavitelů. V roce 2019 zastupitelstvo Prahy 12 stanovilo Zásady pro spolupráci s investory, podle kterých radnice od developerů vyžaduje příspěvky na rozvoj infrastruktury. Ty ovšem nejsou právně vymahatelné.

Návrh jednotné metodiky pro příspěvky developerů představil loni na podzim pražský magistrát. Spolupráci na jeho podrobnějším rozpracování nabídl i městským částem. Na avizované schválení pravidel v radě hlavního města však zatím nedošlo.