Primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD) řekl ve čtvrtek, že Praha do 14 dnů zakáže vjezd vozidel delších než 12 metrů na území města. Město reaguje na vyřazení dostavby části okruhu značeného jako 511 ze seznamu projektů, které mají získat ve zrychleném řízení stanovisko EIA. Okruh má odvést z centra tranzitní dopravu, v provozu je nyní asi polovina celého okruhu.

„Že Praha nemá územní rozhodnutí, není z nějakých důvodů a dopisů ministerstva životního prostředí. Pan Dolínek hledá viníka, nicméně na špatné straně," uvedla Roubíčková. 

Projekt neměl rozhodnutí 

Připomněla, že projekt ještě v roce 2015 neměl územní rozhodnutí a musel požádat o ověřovací stanovisko na MŽP. Už v té době se jednalo, za jakých podmínek EK se budou moci ověřovací stanoviska vydávat.

Projekt je podle Roubíčkové problematický, uvedla, že nevládní organizace a městská část vyhrály některé soudy. Žalobu některých městských částí Prahy a obcí na hlavní město kvůli vymezení trasy Pražského okruhu ale v únoru zamítl pražský městský soud.

Brusel podle Roubíčkové dostal desítky stížností a podnětů od ekologických organizací a místních organizací. „To jsou vše důvody, které projekt drží a o kterých EK ví, a ví také o velké nevoli místních a nevládních organizací," dodala.

K vydání stanoviska EIA a územního rozhodnutí podle Dolínka chybělo jediné – dopis z ministerstva. Roubíčková ale řekla, že problém v dopise nespočívá.

Čtěte také: Praha zakáže vjezd vozům delším 12 metrů na území města