Čtvrť byla až do roku 1922 samostatnou obcí. Od roku 1923 začala tvořit spolu s Hodkovičkami a Braníkem samostatný městský obvod. Velký rozvoj Podolí zažívá zejména ve třicátých letech, kdy se zde objevuje řada nových činžovních domů. Vzniká tu i množství objektů poválečné architektury.

Kulaťák je stále nedokončený

Když se řekne název Podolí dnes, řada Pražanů si vzpomene zejména na plavecký stadion. Další napadne podolská vodárna od architekta Antonína Engela, který mimo jiné projektoval nešťastné Vítězné náměstí v Dejvicích. Jeho návrh ale nebyl do dnešního dne plně realizován, „Kulaťák" je tak stále nedokončený.

Podolí ale rozhodně nelze redukovat pouze na tyto dominanty. Důkazem je další z procházek Prahy neznámé, která se vydá po stopách známých architektů.

Podolí. Infografika.

Uprostřed města stojí kolejní kampus 

Specialitou podolské čtvrti, na kterou se často zapomíná, je areál kolejí ČVUT. Jeden z mála pražských příkladů takzvané sorely. „Sorela neboli socialistický realismus v Praze? Jednoduše zvláštnost," popisuje autor Prahy Neznámé Petr Ryska.

Uprostřed hlavního města se totiž jakoby schoval kus Havířova či Ostravy. V padesátých letech se tímto stylem stavělo zejména v hornických a průmyslových oblastech. Mezi základní rysy sorely patří jistá zpátečnickost a zároveň monumentálnost. Vyznačuje se klasickou zástavbou do bloků, širokými bulváry či oblouky a obelisky. Kolejní kampus tak působí uprostřed hlavního města trochu nepatřičně. Jeho kouzlo a mnoho dalšího objevíte na další z procházek Prahy Neznámé.

Komentovaná vycházka vilovým PodolímKomentovaná procházka se uskuteční v sobotu 5. listopadu
Sraz účastníků bude na zastávce autobusu Klikovka (121) směr z Pankráce, ulice Na Dolinách (lze dojít ze stanice metra Pražského povstání)
Délka vycházky 1,52 hodiny
Terén je vhodný pro vozíčkáře i kočárky (bude třeba zdolat jedny schody)
Provází Kateřina Racková
Účastníci poznají kostel svatého Pankráce, uvidí spoustu nádherných vil z dvacátých a třicátých let. Zavítají také do míst, kde pořádali své legendární srazy tzv. Pátečníci, a seznámí se se zvláštnostmi tzv. sorely

Praha Neznámáje projekt Petra Rysky, který jej založil v roce 2013
neznámá zákoutí metropole představuje na webu www.prahaneznama.cz
facebookový profil sleduje přes 81 tisíc fanoušků
 Petr Ryska: Praha Neznámá 

Čtěte také: Poznejte stavební skvosty Petrské čtvrti