Městská čtvrť se chce experimentálního domu zbavit kvůli jeho havarijnímu stavu a nedostatku peněz na opravy. Nájemníky třinácti bytů, kteří jako jediní vytrvali bydlet ve 160bytech technické památky vMolákově ulici číslo 34, čeká stěhování. Někteří místní stím ale nesouhlasí.
Zašlá sláva
Desetipatrový dům byl dokončen vroce 1963jakou součást výstavby experimentálního sídliště Invalidovna. Tehdy se do něj lidé stěhovali pouze se svým oblečením. Nic víc nepotřebovali. Dům byl kompletně vybaven.
Doby, kdy vněm bydleli české populární hvězdy, jakými byl Waldemar Matuška, Vlastimil Brodský nebo Jana Brejchová, jsou ale již dávno pryč. Ačkoliv byl dům vyhlášen technickou památkou, dnes je zvelké části vystěhován a chátrá několiklet.
Poslední obyvatelé
Praha 8se jej proto rozhodla prodat. Ačkoliv od roku 2004radnice nabízela nájemníkům náhradní bydlení, vdomě je stále obsazeno 13bytů a někteří nájemníci se stěhovat nechtějí. „Radnice mi nabídla čtyři byty, žádný ale nebyl vtakovém stavu, jaký bych si představovala. Nabízeli mi například téměř vybydlený dům vKatovické ulici nebo byt vUlici 1.pluku, kde byla pavlač a přímotopy,“ popsala Monika Matějková, která vdomě bydlí již 30let.
„Dostala jsem tři nabídky. Na Karlínském náměstí byl byt plesnivý a byl pro jednu osobu příliš velký, vKobylisích mi nabízeli dvougarsonku, ale její jádro bych si musela celé zrekonstruovat. Třetí byt byl velký a nádherný, jenomže za pár let bych jeho nájemné nemusela mít,“ dodala Dagmar Pállyová, která vdomě bydlí 27let.
Oběma ženám také vadí, že vroce 1998radnice nezareagovala na žádost tehdejší většiny nájemníků kodkoupení domu. Od té doby navíc nereagovala ani na výzvy, aby byl dům opraven.
Nyní je ipřes nesouhlas zbytků nájemníků Praha 8rozhodnuta dům experimentálního bydlení prodat. Pokud se nájemníci nevystěhují, nabídne dům isnimi. Záměr prodeje již schválila rada Prahy8.
Prioritou jevhodné využití
Kromě této technické památky chce Praha 8prodat idvě kulturní památky, které jsou součástí libeňského podzámčí. Jde obývalý Löwitův mlýn shospodářským zázemím a zámecký pivovar. Nyní radnice stanovuje podmínky, za kterých je prodá. „Budeme se klonit ke kulturnímu využití typu výstavní síně nebo jiné důstojné funkce. Neodmítáme ani komerční využití, mělo by být ale vurčitých mezích. Nebránili bychom se například aukční síni,“ popsal starosta Prahy 8JosefNosek.
Je otázkou, zda budou podmínky radnice akceptovatelné pro zájemce. Vroce 2006měl olibeňské podzámčí zájem pouzejeden subjekt. „Jak to bude nyní, těžko odhadovat. Myslím si ale, že by zájem mohl být větší,“ soudil místostarosta Prahy 8Martin Roubíček. Podle starosty Noska se lokalita Karlína a Libně postupně zmáhá, proto by ipodzámčí mohlo být pro firmy atraktivní.
Důvodem, proč se chce Praha 8památek zbavit, jsou peníze. „Oprava domu vMolákově ulici by si vyžádala stovky milionů, podzámčí pak investici vřádech desítek milionů,“ uvedlNosek.
Výběrová řízení na dům vMolákově ilibeňské podzámčí by mohla být vypsána do několika měsíců.
Löwitův mlýn
Lidé jej naleznou vLibni vulici UČeských loděnic.Jde o kulturní památku.První zmínka o mlýnu je datovánarokem 1595.Dnes dochovaná hlavní budova shospodářskými staveními vznikla v18.století. Po roce 1872, kdy bylo mlýnské rameno vysušeno, přestal sloužit ke svému účelu. O11let později si mlýn koupil pekaře Jáchym Löwit, který zde pekl chleba. Bývalý mlýn vroce 1906koupila pražská obec. Vpadesátých letech byl využíván jako sklad brambor. Roku 1969získalo budovy vhavarijním Divadlo S. K. Neumanna. Vroce 1993byl mlýn svěřen do správy Městské části Praha 8.Celková rekonstrukce se uskutečnila koncem roku2000.
Zámecký pivovar
Nachází se vsousedství Löwitova mlýna. Je nejstarším pivovarem na území dnešní Prahy 8.Vroce 1545až 1590jej nechal postavit Albrecht Bryknar, někdejší majitel Libně. Roku 1900byl pivovar zrušen, poté jej nechali přestavět členové hasičskéhosboru.
Dům experimentálního bydlení
Tato technická památka se nachází na nejmenším pražském panelovém sídlišti vMolákově ulici 34.Desetipatrový hotelový dům pro dočasné ubytování vznikl v60.letech jako součást výstavby experimentálního sídliště. Tedy sídliště, kde se zkoušely nové druhy panelů a jiné technické prvky, které byly ve své době novinkami.