Na jedné straně láká prodejce ke koupi bytů v již postavených domech Nad Motolským hájem ve Stodůlkách na klid od přetížené dopravy a klidná rána s probouzením ptačím zpěvem, zároveň chce ale developerská firma Daramis Group v těsném sousedství začít s rozsáhlou výstavbou druhého komplexu bytových a kancelářských budov.

Přitom projektu chybí platné územní rozhodnutí.

Ani první kolo výstavby v této lokalitě se neobešlo bez kontroverzí. Navzdory protestům místních zde developer postavil ve vilové zástavbě tři domy o pěti a šesti patrech.

Nyní zde plánuje další komplex budov, a to nejen proti vůli zdejších obyvatel, ale i radnice, která dosud rozhodnutí nevydala.

„V této obytné zóně je vhodná výstavba do výše maximálně čtyř pater. Na přistěhování dalších několika set lidí navíc ani není připravená doprava,“ popsal hlavní problémy Petr Kučera z Občanského sdružení Motolský ordovik.

Územní rozhodnutí, které se na stavbu druhého komplexu budov vztahovalo, bylo vydáno v roce 2006. Protože však stavba nebyla do dvou let zahájena, v roce 2008 pozbylo platnosti. Na místě vyrostla pouze malá stavba na rozvod dešťové kanalizace, která byla nutná ke kolaudaci prvního bytového komplexu. I přes propadnutí platnosti rozhodnutí developer chce stavbu uskutečnit. close zoom_in

„Územní rozhodnutí vydané pro projekt je platné a v souladu se stavebním zákonem,“ řekl k tomu projektový manažer Daramis Group Jiří Bríštěla.

Výstavba za každou cenu?

Prošlé územní rozhodnutí však není jedinou komplikací výstavby komplexu Nad Motolským hájem II. Zahájení prací zablokoval i úřad Městské části Praha 13.

„Probíhající stavební řízení bylo přerušeno, a protože investor nedoložil všechny potřebné podklady, bude s největší pravděpodobností i zastaveno,“ vyjádřil se k plánované výstavbě tiskový mluvčí Prahy 13 Samuel Truschka.

Když developer u místního stavebního úřadu nepochodil, rozhodl se obrátit na autorizovaného inspektora, který může vést tak zvané zkrácené stavební řízení. Developer se tak vyhne podání žádosti o stavební povolení a stavbu pak úřadu pouze ohlásí.

Osoba Milana Teigisera, autorizovaného inspektora, jehož developer požádal o vydáni certifikátu a tedy stavebního povolení, se již v minulosti několikrát objevila v médiích v souvislosti s některými spornými stavbami. Vydal například certifikát schvalující výstavbu parkoviště a ubytoven na místě borovicového háje v Brně – Líšni, či povolení hobbymarketu Bauhaus v Brně – Ivanovicích, které bylo v rozporu s územním plánem. V obou případech na něj byla podána žaloba.

Fakt, že oby close zoom_in vatelé Stodůlek proti výstavbě protestují, Milanu Teigiserovi nevadí. „Já tam nebydlím, a tak názor místní veřejnosti neznám. Nemám zájem obcházet lidi, zvonit na ně a ptát se na jejich názory. Jsem v kontaktu jen s občanskými sdruženími,“ vyjádřil se k situaci Teigiser.

„Téměř před měsícem jsme předali autorizovanému inspektorovi námitky do zkráceného stavebního řízení. Zatím na ně nereagoval,“ dodal k tomu Kučera.

Neshody na druhou

Spory ohledně výstavby už doprovázely i první komplex Nad Motolským hájem. Kvůli dodatečné změně stavebního povolení sahaly budovy o několik pater výš, než bylo původně v plánu. Před dokončením stavby v roce 2008 pak Ministerstvo pro místní rozvoj vyhovělo stížnosti a zrušilo stavební povolení, takže byla oddálena kolaudace i nastěhování nových majitelů bytů. Stavební odbor nakonec v říjnu 2008 vydal dodatečné povolení.

Jak se staví u Motolského háje?

Komplex Nad Motolským hájem se nachází v ulici Za Mototechnou v Praze 5.
Za výstavbou stála od léta 2007 do jara 2008 developerská firma Daramis Group, v současnosti je na prodej poslední byt v jednom ze tří objektů.
V sousedství je plánován druhý komplex, kde by mělo být kolem 150 bytů a 2180 metrů čtverečních kancelářských prostor.
Stavba komplexu Nad Motolským hájem II. měla být zahájena v roce 2008. V současnosti ji brzdí fakt, že developer nedodal všechny podklady.