Letiště Točná má být prodáno. Úřad plánuje peníze z prodeje parcel, kde se letiště rozkládá, investovat do chátrajícího obchodního domu Prior na Sofijském náměstí v Modřanech. Zde se nejdříve na konci příštího roku začne budovat nový areál radnice. Jako první na to upozornila Česká televize.

„Budova by úřad měla vyjít přibližně na 350 milionů korun, peníze z prodeje letiště tvoří největší část,“ uvedl starosta Prahy 12 Petr Hána (ODS). „Zbytek do této částky se pokusíme sehnat prodejem dalších nemovitostí, a to především budov, kde teď máme detašovaná pracoviště,“ dodal.

Nevýhodný nájem

Letiště má však v současné době v nájmu Aeroklub. „ Před osmi lety jsem smlouvu osobně uzavíral, má trvat do roku 2020,“ říká Jiří Hendrych z Aeroklubu. Tato situace staví obě strany do složité pozice.

Smlouva je pro radnici Prahy 12 nevýhodná. Jak dříve uvedl pražský radní Martin Langmajer, městská část má z nájmu příjem jen kolem 35 000 korun ročně. „Smlouva sepsaná s Aeroklubem přejde na nového vlastníka, podmínka prodeje je, že majitel zde zachová sportovní letiště,“ vysvětluje starosta Prahy 12.

Jediné v Praze

Tento typ letiště je jediným v Praze, a proto jej chce zde nadále Praha 12 udržet. Historie objektu sahá až do poloviny minulého století. Slouží zejména k výcviku pilotů. A do nedávné doby také k oblíbeným vyhlídkovým letům.

Hangáry, příjezdové cesty a přistávací plochy se nachází ve špatném stavu, a proto by měl také prodej výrazně zlepšit jejich úroveň. Aeroklub ani radnice nemají peníze na opravy letiště. „Snažíme se investovat do důležitějších věcí, jako například do oprav chodníků. Nový majitel letišti jedině prospěje,“ komentuje Hála.

Praha 12 není jediným vlastníkem pozemků na Točné. Jak uvedla ČT, část letiště patří i České pojišťovně, která své pozemky rovněž prodá. Podle neoficiálních informací chce letiště Točná koupit majitel internetového portálu Seznam.cz Ivo Lukačovič a investovat tady stovky milionů korun.

TEREZA KEPRTOVÁ