„Demokracie v této zemi je ohrožena dvěma muži, kteří pohrdají pravdou a zákony." To vzkázala v úvodu pražské manifestace hlavní organizátorka Šárka Fialová. Podle mladého moderátora akce ministr financí nevysvětlil své daňové machinace, podezření z dotačních podvodů ani odposlechy, které ho kompromitují.

A česká Ústava podle něj není filozofickým ani náboženským dílem, které se dá různě interpretovat, ale jednoduchým a jasným textem, který ukládá prezidentovi jasné úkoly. Obstrukce prezidenta při odvolávání Andreje Babiše ovšem ústavní pravidla ignorují – upozorňovali různým způsobem i ostatní řečníci, kteří se vystřídali na pódiu.

Štěpánová: Zeman nebere svůj úřad jako službu veřejnosti

Servítky si vůči dvojici pranýřovaných politiků nebral ani novinář Adam Komers: „Zbytnělé ego, narcismus, zájmy privátních firem. To jsou hranice, kde končí Babišova a Zemanova oddanost demokracii. Lidem s podobným přístupem k demokracii bych rád vzkázal – příští zastávka Bohnice nebo Pankrác." Herečka Bára Štěpánová obvinila Miloše Zemana z toho, že svůj úřad nebere jako službu veřejnosti, ale jako satisfakci za desetileté období po prohraných volbách v roce 2003.

Andrej Babiš, podotkla pak Štěpánová, nevznikl při minulých volbách. Právě tak se ale prý tehdy tvářil, když se náhle zjevil a řekl, že všechno bude lepší. „Chci vládu, která bude respektovat jinakost lidí, nebude si vyrábět a kupovat voliče." - burcovala Štěpánová a davem zašumělo nezřetelné „Zeman- demisi".

Dorazilo mnoho mladých 

Populární Youtuber přirovnal Andreje Babiše k spratkovi ze zbohatlické rodiny, který nikdy nepřizná chybu, neustále žaluje na ostatní a mluví argotem zločinců. Prezident Zeman pak podle něj prokázal svou aroganci a neúctu k druhým, když při oficiálním setkání oficiálně tykal premiérovi a ukazoval na něj vztyčenou hůlkou.

Na demonstraci nazvanou Proč? Proto! dorazilo mnoho mladých lidí. Třeba mladý pár, kterému vadí už od kampaně před prezidentskými volbami Zemanovo vystupování a slovník. Ministr financí prý zase zavádí zbytečnou byrokracii, myslí si ženská polovička ze zmíněného páru, servírka původem z Ostravy.

V menších městech a na venkově je voličů Zemana a Babiše hodně

Odkud ale oba politici čerpají svou stále značnou popularitu? Pro to hledají jejich odpůrci vysvětlení obtížně: „My asi žijeme v určité facebookové a pražské bublině. V menších městech a na venkově je ale voličů Zemana a Babiše hodně.

Třeba má vlastní sestra, moc dalších ale osobně neznám." - svěřila se starší žena, která Andreji Babišovi vyčítá také to, že „jako podnikatel podivnými způsoby ‚spolkl' jiné firmy". Jiná účastnice včerejší demonstrace k tomu dodala: „Češi teď hodně věří konspiračním teoriím. I Andreje Babiše v tuto chvíli považuje hodně lidí za oběť konspirace. Proto jeho současné problémy vůbec nemusejí vést k politickému pádu".

/autor: Jan Prokeš/