Nikdo nebyl v ohrožení a reálný problém vlastně neexistuje; ten se jen někdy vyskytne ve vzájemné komunikaci, konstatovali experti poté, co prozkoumali pětici případů, kdy se podle záchranářů po desítky minut nedařilo najít volné lůžko se zajištěním potřebné odborné péče.

K pochybení nedošlo ani na straně nemocnic, ani u záchranářů, zhodnotili případy z bitvy o umisťování pacientů, která je často prezentována jako válka jednoho muže: ředitele záchranářů Zdeňka Schwarze.

Proti všem. Šéf záchranky současně dostal na srozuměnou, že informovat média a vytahovat konkrétní případy na veřejnost není dobý nápad (zvlášť když prý neuvedl všechny skutečnosti, například že šlo o agresivního pacienta odmítajícího ošetření); vše by se mělo řešit na úrovni odborné diskuse.

Výbor pro zlepšení

Nyní se v kauze rodí nová komise. Na ustavení pracovní skupiny, která by měla zahájit činnost do 14 dnů, se dohodli ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a pražský primátor Tomáš Hudeček, reprezentující nejen Pražany, ale jako zástupce zřizovatele i Schwarzovu záchranku (a její představitele by také měl do debat expertů nominovat).

Prvotní informace naznačují, že by se snad měla zrodit platforma nejen k řešení případných dalších neshod, ale především k odborným debatám o tom, co by se dalo zlepšit. Co lze udělat teď, co později.

Jde o hodně peněz

Zvažované zřízení urgentních příjmů v některých nemocnicích, které by mělo záchranářům s umisťováním pacientům pomoci, se zatím jeví spíše jako příslovečný holub na střeše. Ano, projektově jsou záměry připraveny - na jejich naplnění je ale třeba najít a vyčlenit peníze. Řeč je přitom o částkách v řádu stamilionů.

I v případě, že by se v chystaném státním rozpočtu finance našly už na příští rok, o což ministerstvo usiluje, příjmová oddělení velkých pražských nemocnic, předávající pak pacienty dále do péče příslušných oddělení, by zřejmě nezačala fungovat dříve než po dvou letech.

Otázkou peněz jsou také úvahy o možnosti převést některé ze „státních" nemocnic (tedy těch, které v Praze spadají přímo pod ministerstvo) do majetku hlavního města. Pak by ale zase zřejmě došlo k oživení debat na téma přijímání pacientů ze středních Čech. Budoucím výstupem pracovního týmu by se nicméně měla stát doporučení případných změn, které by mohly najít odraz v koncepci pražského zdravotnictví.

Mělo by ale dojít i na hledání vrabce v hrsti: možných řešení pro současnost, vhodných jak z pohledu záchranářů, tak i nemocnic - a současně rovněž ministerstva, jakož i magistrátu. A v neposlední řadě, ale naopak především - z pohledu pacientů. K tomu dozajista patří i zhodnocení počtu akutních lůžek na pracovištích, schopných v metropoli poskytovat specializovanou péči.

Ze Schwarzem prezentovaných případů vysvítá, že by mělo dojít především na posouzení dostatku míst v iktových centrech (kam jsou přiváženi pacienti s příznaky cévní mozkové příhody) a na metabolických jednotkách (pečujících například o lidi s otravou); předmětem jednání by se zřejmě mělo stát i posouzení, zda jsou v metropoli dostačující také kapacity koronárních jednotek.

Rovněž zde lze ale očekávat propočty operující nejen s pacienty, lůžky a lékaři, ale především s penězi. Pokud však padne doporučení počet akutních lůžek navýšit, má již ministr předjednáno s vedením Všeobecné zdravotní pojišťovny zvýšení úhrad pro nemocnice.

Problém s domluvou

Zřejmě jako levnější by se mohlo jevit řešení obtíží v komunikaci mezi záchrannou službou a nemocnicemi, které se ministru Němečkovi jeví jako to nejzásadnější. Jednotlivé případy, o nichž záchranáři prostřednictvím novinářů informovali veřejnost, prý neukazují na nějaký systémový problém.

Společné kromě faktu, že byly medializovány, mají to, že vázla vzájemná domluva. Vypadá to, jako by se do sdělovacích prostředků měly dostat informace zkreslené, zveličující - a hledající potíže tam, kde prý ve skutečnosti nejsou.

Nestrašit veřejnost

Nově ustavovaná odborná komise by měla hledat řešení i zde. Vlastně by to mělo patřit k jejím prvotním úkolům. S Hudečkem se totiž ministr shodl, že případy, kdy se spolupráce nejevila jako ideální, by měly být projednány právě na platformě tohoto pracovního týmu; mezi experty nominovanými ministerstvem a magistrátem. „Věc by se měla řešit na odborné úrovni, nikoli mediální," míní pražský primátor.

Pokud vše klapne a záchranáři budou poslušní, informací o problémech při předávání pacientů tedy jistě ubude. Přesně tak lze totiž číst slova o tom, že medializace případných problémů s předáváním pacientů do nemocnic hledání řešení nepomůže a jde jen o skandalizaci, která Pražany znejisťuje.

Ředitel Schwarz se přitom již v minulém týdnu ohrazoval proti slovům ředitelů nemocnic i náznakům samotného ministra o tom, že medializace má posloužit jeho zviditelnění v době opětovné kandidatury do Senátu. Na veřejnost prý problém na jaře a pak opět v červnu vynesl poté, co hledání řešení na odborné úrovni podle něj k úspěchu nevedlo. V úterý večer pak ministr výslovně uvedl, že Schwarzovi nic nevytýká. Situaci prý nechce personifikovat, ale řešit.

Čtěte také: Odborná komise: Při předávání pacientů do nemocnic nikdo nechyboval