O vyloučení bezdomovců z městské dopravy nově usiluje magistrát. Rozhodl o zřízení týmu, který má problém s lidmi bez přístřeší „rozlousknout". Bude se prý sestávat ze zástupců neziskových organizací, městské policie a dopravního podniku.
Jak konkrétně se bude přítomnost bezdomovců v MHD řešit, zatím není jasné. „Nyní se začala sestavovat jakási pracovní skupina, která bude mít další schůzky, ze kterých se začnou odvíjet další řešení," řekl k rozhodnutí magistrátu mluvčí dopravního podniku Petr Vorlíček.
Radní pro sociální oblast Martin Dlouhý odmítá, že by mělo spočívat ve vyhození dotyčné osoby z vozu. V hromadné dopravě spíše vidí místo, kde by bylo možné bezdomovcům nabídnout pomoc prostřednictvím terénního pracovníka.
Jediné potvrzené opatření je to, že v dopravě naroste počet strážníků. Právě ti by v případě zadržení bezdomovce v dopravních prostředcích měli přivolat terénního pracovníka, nabízejícího konkrétní řešení.
V tramvajích a autobusech to nevoní ani v zimě, natož v létě. Spásu od magistrátu nečekejte
Magistrát se rozhodl zřídit zvláštní skupinu, která by měla odstranit bezdomovce z hromadných dopravních prostředků. Nejedná se však pouze o líbivý krok, kterým se nakonec stejně nic nevyřeší?
„Lidé bez domova potřebují především pomoc a podporu, a to v první řadě kvalitní terénní sociální prací a možností využívat ty sociální služby, které jim dají šanci integrovat se do společnosti," zdůrazňuje specialistka na sociální politiku Strany zelených Ivana Janišová. „Represivní řešení jen prohlubuje jejich sociální propad," dodává. Považuje prý celou akci za takřka předvolební populistický krok primátora Tomáše Hudečka.
Kontejnery na zimu
Situace je problematická hlavně v zimních měsících, kdy jsou plné ubytovny a dotyčný nemá kde přespat. Praha již v minulosti odsouhlasila nákup mobilních obytných kontejnerů, které by měli lidem bez domova a třeba i drogově závislým pomoci přečkat mrazivé zimní teploty. Z nákupu za dvanáct milionu však loni sešlo, k dispozici by snad provizorní příbytky měly být až tuto sezonu.
Osobní přístup
Otázkou zůstává, jak přimět bezdomovce, aby více dbali o osobní hygienu a neobtěžovali tak svou přítomností v MHD ostatní cestující. Na konkrétním postupu bude pracovat magistrátem vytvořený tým. „Celá akce s vytvořením pracovní skupiny je ve stádiu čerstvosti, výsledky očekáváme až v zimních měsících," shrnul současnou situaci tiskový mluvčí Dopravního podniku hlavního města Prahy Petr Vorlíček.
V nynější době se tak problém s přítomností osob bez domova v hromadné dopravě musí řešit postaru. Ve Smluvních přepravních podmínkách je zakotvena možnost pověřené osoby vyvést cestujícího se zanedbaným vzhledem nebo znečišťujícího své okolí. Pověřenou osobou se v tomto případě rozumí buď řidič, nebo revizor. Právě ti jsou seznámeni s přepravním řádem a mají na starosti jeho dodržování.
„Zanedbaný" a „páchnoucí"
„Vadí mi, když někdo v autobuse nebo tramvaji zapáchá. Nemluvím teď jen o bezdomovcích, ale i o opilcích a podobných jedincích. Raději ale snesu takového člověka, než pohled na to, jak ho řidič vyvádí z dopravního prostředku," popisuje svůj přístup student Jiří Linhart.
Podobně nekonfliktní postoj zaujímá většina cestujících, o čemž svědčí nízká čísla stížností na bezdomovce v MHD. Za první půl rok jich pražský dopravní podnik zaevidoval pouze sedmatřicet.
Nedostatečně vonící
V horkých letních dnech se přirozeně tělesný pach nedaří dostat pod kontrolu všem cestujícím. Zejména mladí lidé se o tomto problému nestydí otevřeně mluvit a na sociálních sítích se netají radami o používání deodorantu.
„Stížnosti na to, že by někdo zapáchal potem, neevidujeme," prozrazuje Petr Vorlíček. Přepravní řád podle něj není nastaven na to, aby z MHD byli vyloučeni lidé, kteří zapáchají.
„Byť je to pro nás často nepříjemné, není to důvod pro to, vykazovat takové lidi z MHD. Nejenže by to vůči nim bylo dost nedůstojné, ale nic by to nevyřešilo," vysvětluje Jiří Linhart. „Dokud si společnost, nebo její část, nenavykne na určité hygienické standardy, nic se nezmění," uzavírá mladý student.
Vyloučení bezdomovců z hromadné dopravy není jednoznačné. „Aplikace přepravního řádu na nepřizpůsobivé osoby je poměrně problematická. Na základě přepravních podmínek můžou pověřené osoby vyhodit pouze znečišťovatele dopravního prostředku," líčí Vorlíček.
„Aplikovat řád na osoby pouze na základě čichových vjemů nelze. Aby někdo musel opustit MHD, když nepoužil deodorant, je science fiction," popisuje s úsměvem.
Výňatek ze Smluvních přepravních podmínek PID1. 5. Z důvodu dodržení přepravních podmínek z hlediska bezpečnosti cestujících, bezpečnosti jiných osob a ochrany jejich zdraví a bezpečnosti a plynulosti veřejné osobní dopravy a z hlediska zajištění řádné, klidné a pohodlné přepravy je pověřená osoba oprávněna nevpustit do vozidla (přepravního prostoru), případně z vozidla (přepravního prostoru) vykázat osoby, jejichž vzhled svědčí o celkové zanedbanosti a které znečišťují ostatní cestující nebo vozidlo, prostory pro cestující a zařízení dopravce svým jednáním nebo oděvem a které vozidlo (přepravní prostor) využívají k přespávání nebo k jiným účelům, pro které nejsou určeny.
Eva Némethová