Pro letošní ročník pořadatelé připravili na 50 architektonicky zajímavých budov. Své dveře pro zájemce tak o víkendu otevře například podzemní kryt Thomayerovy nemocnice v Praze 4, jedno ze sídel strojní fakulty ČVUT - novorenesanční budova na Karlově náměstí číslo 13 nebo Petschkův palác, ve kterém nyní sídlí ministerstvo průmyslu a obchodu. Seznam všech zpřístupněných objektů je k dispozici na webu festivalu.

V řadě budov se současně uskuteční komentované prohlídky. Nejinak tomu bude i v případě vily postavené prvním československým premiérem Karlem Kramářem. Otevřena bude pouze v sobotu a přítomní historici seznámí příchozí s její historií a současností a s život jejích prvních majitelů – Naděždy Kramářové a Karla Kramáře, který pověřil vypracováním návrhu vily vídeňského architekta Friedricha Ohmanna.

Práce na budově v novobarokním slohu, který doplňují secesní prvky, trvaly téměř pět let a dokončeny byly v roce 1915. Vila má přes 50 místností a na jejich výzdobu dohlížela sama Kramářová.

Petschkův palác s podzemními sejfy

Petschkův palác na nároží ulic Politických vězňů a Washingtonova je o něco mladší, v letech 1923 až 1929 ho nechal postavit jeden z nejbohatších podnikatelů první republiky, bankéř židovského původu Julius Petschek. Palác vznikl podle návrhů architekta Maxe Spielmanna a stal se sídlem Bankovního domu Petschek. Za druhé světové války budovu zabralo gestapo a zřídilo si v něm hlavní úřadovnu.

V době svého vzniku byl Petschkův palác jednou z nejmodernějších budov v Praze. Pyšnil se podzemními trezory a sejfy s možností umělého zatopení v případě potřeby, telefonní ústřednou, vlastní zásobárnou a úpravnou pitné vody, tiskárnou i potrubní poštou.

Čtěte také: Palácové zahrady pod Hradem čeká oprava, zůstanou přístupné