V pondělí úředníci v celé republice přijali zhruba osm set žádostí, v Praze pak 110. „V úterý zájem řidičů trochu opadl, evidujeme celkem 88 žádostí," uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.
Vydávání mají na starost pouze tři přepážky v pracovišti kousek od Kongresového centra na Vyšehradě, které zajišťují žádosti pro celou Prahu. Největší nával byl v pondělí i v úterý spíše dopoledne, ale i později si museli lidé hodnou chvíli počkat.
Nejatraktivnější, jako číselné řady typu 11111111, zmizely už v pondělí ráno. Teď si tak lidé chodí hlavně pro svoje jména, příjmení či přezdívky, názvy firem či prostě slovní spojení, která se jim líbí a podaří se je dostat do osmi písmen a jedné číslice. Pro svou značku si tak v úterý přišel i motorkář s přezdívkou Hellboy.
V úterý se pro svoji personalizovanou značku v Praze vydalo téměř devadesát řidičů. Pořadová čísla si museli vždy vyžádat osobně na informacích, protože pokud by si je brali volně z přístroje, čas potřebný pro vyřízení všech přidělených čísel by se protáhl daleko za úřední hodiny, které končily v půl čtvrté odpoledne. To se moc nelíbilo těm, kteří se na pracoviště vydali za jiným účelem, než kvůli značce na přání, a některé nával na malé pobočce nepříjemně překvapil.
Smajlík a pak Hellboy
To se netýkalo motorkáře s přezdívkou Hellboy, který si chce svého Harleye ozdobit právě tímto slovem. Lépe řečeno slovem Hellb0y, protože značka musí obsahovat alespoň jednu číslici. Jak získal Hellboy právě tuto přezdívku musí být každému jasné už na první pohled. Jako by totiž z oka vypadl hollywoodskému herci Ronu Perlmanovi, který ztvárnil ve stejnojmenném americkém filmu „pekelného chlapce" Hellboye.
„Ze začátku mi říkali Smajlík, protože se furt směju. Z toho jsem měl radost, protože je to taková příjemná přezdívka. Ale pak někdo z klubu řekl - hele, Hellboy přišel. A pak se to chytlo a začali mi tak říkat všichni, i když z toho jsem už takovou radost neměl," uvedl. Značku plánuje jen na motorku, na auto už ne. „Ono je to přece jenom deset tisíc," vysvětlil. Zároveň pochválil pracovníky úřadu, kteří podle něj byli na klienty velmi přívětiví.
Svou přezdívku na značce by měl rád i proto, aby se s ní pochlubil skutečnému Hellboyovi. „Máme přislíbeno, že Ron Perlman, herec, který hraje ve filmu Hellboye, přijede na zahájení Prague Harley Days, které se budou konat v září na Holešovické tržnici," popsal.
Dárek k sedmdesátinám
Další z žadatelů si zase přišel „zvěčnit" svoje příjmení. Miloslav Brebta už dříve viděl personalizované SPZ v Rakousku a už tehdy se mu zalíbily. „Mám to jako dárek k sedmdesátinám," uvedl s tím, že jedním z motivů byla i nezvyklost jeho jména. „V Praze jsme, pokud vím, jenom dva Brebtové. A ten druhý je bratranec, tak se když tak domluvíme," doplnil s úsměvem.
Vtipnou značku IAMLOST2 (anglicky „já jsem také ztracená") si přišla pořídit další ze žadatelek. Využila podobnosti anglických slov pro dvojku a „také". „Je to proto, že se pořád ztrácím. Mám to jako takový opožděný dárek k Vánocům. Jezdím spíš na kole, než autem, ale i tak je to legrace," sdělila.
Nutnost použití alespoň jedné číslice ve značce mnoho lidí řeší tím, že využijí podobnost číslic a písmen, podobně jako Hellboy písmena O a nuly. Přidělena tak už byla například značka FANT0MAS. „Podobně žadatelé nahrazují v textu písmeno I jedničkou," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.
I v úterý se na Vyšehradě objevili lidé, kteří si chtěli zaregistrovat jednoduché číselné řady. Například Tom si přišel pro osm šťastných osmiček. „To se mi nepodařilo, tak jsem dal 8A88888," řekl.
Rezervace na dobu tří měsíců
Byly to totiž právě třeba číselné řady, které byly jako první vybrány hned v pondělí. „První české značky na přání bychom tak na českých silnicích mohli potkávat již koncem ledna. Mezi nejpopulárnější znění patřila křestní jména a příjmení, názvy firem a číselné řady, například 11111111, 22222222," sdělil Neřold. Dodal, že požadované znění značky na přání lze také rezervovat na dobu tří měsíců za poplatek pěti set korun.
Ani ti, kterým se podaří žádost podat, nemají na sto procent vyhráno. O jednotlivých značkách budou totiž ještě rozhodovat ministerští úředníci, kteří mají posoudit, jestli nejsou například vulgární, rasistické či se nejedná o zkratku státní instituce. Ministerstvo vydalo seznam zhruba devíti set nepřípustných výrazů.
Všechny vydané značky jsou nepřenositelné na jednu osobu a v případě krádeže nebude možné je znovu se stejným textem vydat. Ministerstvo tím chce zabránit situaci, kdy by dvě vozidla měla stejnou SPZ. Lidé však mohou svou značku použít opakovaně, pokud si třeba pořídí nové auto. Vždy ale pouze na jedno vozidlo.
Co na značku patří a co naopak ne:Na značku na přání je možné dát kombinaci čísel a velkých písmen (pouze arabská čísla a latinka bez diakritiky, s výjimkou písmen G, CH, O, Q a W - z důvodu snadné zaměnitelnosti těchto písmen). Značka také musí obsahovat minimálně jedno číslo.
Na značku na přání není možné dát slova, která jsou hanlivá, podněcují k rasismu, xenofobii a obecně k nenávisti vůči určité skupině obyvatel, speciální znaky (- * / ? ! § apod.) nebo zkratky orgánu státní správy, zastupitelského sboru či krajských úřadů (například zkratky využívané ve veřejné správě například PČR, HZS, MDCR a podobně).
Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR
Čtěte také: Motoristé mohou od začátku roku žádat o značky na přání