Ročně se v tomto ústavu soudního lékařství provede přibližně tisíc pitev lidí, kteří zemřeli přirozenou i násilnou smrtí. Součástí ústavu je také toxikologické pracoviště, které zpracovává biologický materiál odebraný od zemřelých při podezření na otravu, nebo provádí například rozbory krve řidičů, kteří usedli za volant pod vlivem alkoholu nebo omamné látky.

Modernizace budovy 

Poslední rekonstrukce bezmála sto let starého objektu, který je součástí Hlavova ústavu, začala v roce 2009. Měla několik fází a musela respektovat požadavky památkářů.

V roce 2013 byly zmodernizovány pitevny, letos pak pracovny, posluchárny a laboratoře. Přibylo míst pro uložení zemřelých a byla rozšířena kapacita prostoru pro příjem a výdej těl.

O pitevny se zajímají i filmaři 

Přednosta ústavu Alexander Pilín je přesvědčen, že po rekonstrukci ústav splňuje požadavky na moderní výuku mediků, provádění pitev i toxikologických a dalších vyšetření.

„Například systém chladicích boxů pro těla zemřelých či pitevny patří se svými pohyblivými stoly a dokonalým odsáváním a klimatizací k nejmodernějším v České republice," uvedl v tiskové zprávě.

Doplnil, že o moderní pitevny se často zajímají čeští i zahraniční filmaři. Některé scény detektivních filmů zde natáčel například režisér Jan Hřebejk.

Část financovala lékařská fakulta 

Přibližně čtyři pětiny rozpočtu pokryla státní dotace. Zbytek financovaly 1. lékařská fakulta a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. „Naší prioritou bylo samozřejmě začít s rekonstrukcemi ambulantních a lůžkových prostor, abychom mohli pacientům poskytnout při léčebném pobytu zasloužený komfort, ale jsem velmi ráda, že i tento významný ústav se po několika letech dočkal potřebných změn, a bude tak ještě lépe sloužit svému účelu," uvedla ředitelka nemocnice Dana Jurásková.

Čtěte také: Zavražděný novorozenec nalezený v Praze byla zdravá holčička