„Je to krize důvěry občanů, krize identity, krize jejího směřování a dezintegrace v podobě brexitu," řekla europoslankyně Michaela Šojdrová o problémech EU. „Dnešní Evropská unie v mnoha směrech selhává a zaměřuje se na zbytečnosti. Velké věci jako obrana, bezpečnost, boj proti terorismu řeší se zpožděním a nedostatečně," doplnila.

Zachování EU je podle Šojdrové nutnost 


Problém podle ní způsobuje i nedostatek komunikace, kdy úředníci v Bruselu nerozumí potřebám lidí v regionech, a proto lidé evropskému projektu nevěří. Úkolem europoslanců proto je vytvářet komunikační spojení mezi svými státy a Bruselem.

I přes problémy je ale zachování EU podle Šojdrové nutnost. „Sedmdesát let míru, které evropská jednota přinesla, bereme jak samozřejmost, ale v historii Evropy nikdy tak dlouhé období bez válek nebylo. To je základní hodnota, které si musíme vážit," řekla europoslankyně.

K EU neexistuje pro ČR alternativa 

„Musíme se zasadit o to, aby období míru už nikdy nebylo přervané válkou na území Evropy," doplnila. Svoboda varoval před tím, že oslabení EU by uškodilo českým strategickým bezpečnostním zájmům.

„K Evropské unii pro nás neexistuje alternativa. I když má unie chyby, unie jsme my. Čím méně našeho Bruselu, tím více ne naší Moskvy," řekl. V zájmu českých hodnot i českého exportu podle něj je patřit k tvrdému integračnímu jádru EU.