Čtyři pacienty s příznaky cévní mozkové příhody zaznamenali během uplynulého víkendu pražští záchranáři. „V jednom případě byla tato diagnóza pravděpodobnou příčinou úmrtí 80leté ženy,“ připomněla v pondělí Jiřina Ernestová z centrály záchranné služby. Jak dodala, toto závažné mozkové onemocnění je třetí nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Jen v Praze přitom záchranáři od začátku roku evidují 852 případů – přičemž většinu pacientů cévní mozková příhoda zaskočila zcela nečekaně, když se těšili plnému zdraví. Důsledky ale bývají drastické: nedokrvení určité mozkové oblasti má za následek poškození, které je často těžké – a leckdy bohužel i trvalé.

Rozhodující podle záchranářů bývá prvotní reakce okolí postiženého. O životě a smrti totiž mohou rozhodovat minuty – a rychlé přivolání odborné pomoci může výrazně zvýšit šance pacienta na uzdravení.

Příznaky

Varující symptomy, které by umožnily rozpoznat blížící se nebezpečí, sice nebývají obvyklé – když už však k cévní mozkové příhodě dojde, vážnost pacientova stavu může většinou rozpoznat i laik: typickými příznaky jsou náhlé ochrnutí poloviny tváře či některé z končetin, poruchy zraku či sluchu, neschopnost chodit nebo udržet rovnováhu. V takových případech je na místě ihned volat linku 155. „Do příjezdu záchranné služby postiženému zvedněte horní polovinu těla nebo alespoň hlavu, přiložte na hlavu studený obklad a zajistěte přívod čerstvého vzduchu,“ radí Ernestová. „Pokud postižený zvrací, uložte ho do polohy na bok, která zabrání vdechnutí zvratků.“ Faktem nicméně je, že postižený i jeho okolí leckdy závažnost stavu podceňují – tohle onemocnění totiž nebolí.

Pomůže dobrá životospráva

Nejčastější příčinou cévní mozkové příhody je ateroskleróza – kornatění tepen. Hlavními rizikovými faktory jsou vysoký krevní tlak, cukrovka a poruchy srdečního rytmu; svou roli ale může sehrát i hormonální antikoncepce. Nejlepší prevencí tohoto onemocnění je časté měření krevního tlaku (a v případě potřeby následná léčba), dodržování dietních opatření a celková řádná životospráva.

(zw)