První chytrou lampu můžete v parku Folimanka vidět od úterý. „Ta myšlenka vznikla vloni, když jsme hledali způsoby, jak zvýšit komfort a bezpečnost života v naší městské části. Pro instalaci chytrých lamp jsme vytipovali šest lokalit na našem území,“ vysvětlil místostarosta Prahy 2 Jan Korseska.

Na spodní část stožáru lampy umístili strůjci informační panel, který umožňuje několikeré funkční využití. Použít můžete například takzvané SOS tlačítko, které je přímo napojené na linku 112 a je schopné přivolat složky Integrovaného záchranného systému v případě nebezpečí nebo stavu nouze. Jakmile někdo tlačítko zmáčkne barevný vrchlík lampy, jenž do té chvíle svítil modře, se rozbliká červeně. Ale pozor – zneužití se trestá.

Na stejnou lampu můžete narazit i v Riegrových sadech u dětského hřiště U Draka. Obě svítidla mají i senzory monitorujícími stav životního prostředí, například prašnost v ovzduší, venkovní teplotu či hluk. Lampy také poskytují wi-fi připojení do okruhu 50 metrů.

Další chytré svítilny se objeví na Karlově náměstí před Novoměstskou radnicí, v Polské a Jugoslávské ulici. Tyto lampy budou sloužit i jako nabíjecí stanice pro elektromobily a elektrokola. Samostatná nabíjecí stanice vznikne na Ostrčilově náměstí.