VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha chystá privatizaci domovů důchodců

PRAHA - Převedení domovů důchodců do soukromého sektoru chystá pražský magistrát. Nejprvemáv plánu spolupráci se soukromými firmami vyzkoušet na pronájmu bohnického zařízení, po roce přehodnotí možnosti a rizika a v další fázi by měly být všechny ostatní domovy převedeny z příspěvkových organizací pod jednu soukromou společnost vlastněnou alespoň v počátečních letech městem.

30.10.2007
SDÍLEJ:

DOMOVY PRO SENIORY. Budou v budoucnu převedeny na soukromé firmy?Foto: VLP/Tomáš Kubelka

„Přibližně do dvou týdnů bychom rádi vypsali výběrové řízení na pronájem domova seniorů v Bohnicích. Takže celý objekt by dál zůstal ve vlastnictví města, služby, které tam momentálně zajišťuje příspěvková organizace, by ale dodávala soukromá firma,“ popsal chystaný krok radní pro sociální záležitosti Jiří Janeček (ODS).

Podle něho ředitelé domovů v současném systému nemají motivaci šetřit peníze ani lépe spravovat majetek. „Soukromníkovi jde o vlastní zisk, a tak se snaží dojednávat různé množstevní slevy, výhody,“ doplnil.

Sedmiletý pronájem

Společnost, která ve výběrovém řízení zvítězí, by měla domov získat do pronájmu na sedm let. Po roce chce magistrát vyhodnotit spolupráci se soukromým sektorem a z ní vycházet při převodu ostatních domovů.

Zbývajících dvanáct zařízení bude transformováno pod jednu společnost, pravděpodobně s ručením omezeným nebo akciovou společnost.

„Evidence přijímání lidí bude jednotná, díky množství odběrů bychom se měli dostat i do lepší pozice při vyjednávání s dodavateli. Došlo by i k personálním úsporám, protože jeden člověk může dělat jednu práci pro více domovů,“ zmínil plánované výhody radní. Podle něj není vyloučené, že by po nějaké době magistrát část akcií prodal jiné společnosti.

Opozice z jeho plánů ovšem příliš nadšená není. Hovoří o zbavování se odpovědnosti a podcenění stárnutí populace. „Nesouhlasím s tím. Znamená to, že se hlavní město vzdává odpovědnosti za seniory. Z ústavu se snaží vytvořit jakési chráněné bydlení, ale přímá odpovědnost tím končí,“ zdůraznil zastupitel Milan Macek (KSČM).

Podobného názoru je i jeho kolega Petr Hulinský (ČSSD). „V této fázi jde o unáhlený krok. Je třeba zajistit důstojné stáří občanů, kteří tam žijí. Nyní je to služba s jasnou specifikací. Když se to změní, tak je otázka, kdo by si to mohl dovolit,“ řekl.

Podle odborníka na sociální a zdravotní management Štěpána Žilky je ale dorovnání sociálních služeb na tržní ceny nevyhnutelné.

„Pakliže to senioři nezvládnou platit, tak mají rodinné příslušníky. Jejich pobyt v domácnosti by je stál daleko víc. Musí být jasné, že senior nemůže počítat s tím, že rozdá svůj majetek a důchod a bude žít na náklady státu v dotovaném prostředí,“ prohlásil.

Podle něho obdobné reformy proběhly už před lety v Americe a Německu. Zpochybnil ale šanci na úspěch v českém prostředí. „Tento krok má v Čechách jedno velké nebezpečí, a to je centralizace moci, která nevede ke standardním postupům. Město Praha není zárukou, že tyto kroky budou standardní,“ upozornil Žilka.

Privatizací reforma domovů důchodců nekončí, magistrát má v plánu vytipovávat volné lokality v hlavním městě, které by nabídl k prodeji soukromým společnostem. Ty by na nich pak vybudovaly vlastní sociální zařízení.

Uvažuje se o případném prodeji některých zařízení. Mělo by jít o ty domovy, které Praha provozuje, ale jsou v jiných obcích.

Jak je to s domovy pro seniory

v hlavním městě žije 185 039 lidí starších 65 let

v domovech důchodců vlastněných hlavním městem jich bydlí celkem 2427

podle dat magistrátu potřebuje místo v domově důchodců přibližně sto klientů, kteří splňují podmínky pro přijetí

k hlavním kritériím patří například špatný zdravotní stav nebo osamělost

magistrát vlastní třináct domovů, z toho devět se jich nachází na území hlavního města, zbývající jsou v Bořanovicích, Dobřichovicích, Heřmanově Městci a Pyšelích

jeden senior v domově důchodců stojí magistrát spolu se státem v průměru čtyřicet tisíc korun měsíčně

 

Pobyty nezdraží, musejí se řídit úhradovou vyhláškou

Podle radního pro sociální záležitosti Jiřího Janečka (ODS) privatizace domovů důchodců ke zdražení nepovede. Pokud chtějí soukromá zařízení získat dotaci, musejí dodržovat úhradovou vyhlášku, která nařizuje ponechat klientovi třicet procent příjmů.

Proč by se měly domovy důchodců transformovat nebo úplně prodávat?

Soukromá firma je průhlednější než příspěvková organizace, protože majitelmá odpovědnost, ředitel tak nikdy nefunguje. Udělal jsem kontrolu v domovech důchodců. Ředitelé nedodržují pravidla, jako je bodový systém. Jeden ho vyloženě porušil. Jinde se našly vážné nedostatky.

Nepovede převedení do soukromých rukou ke zdražení péče?

Pokud bude mít subjekt zájem čerpat dotace z ministerstva práce a sociálních věcí a magistrátu, musí dodržovat úhradovou vyhlášku. Ta zaručuje, že každý klient může platit pouze tolik, aby mu zbylo třicet procent příjmů. Možným řešením by bylo, aby se všechny peníze, kterými se dotují tato zařízení, převedly do příspěvku na péči. Ten by pak byl v poukázkách vyplacen seniorům tak, aby si mohli zaplatit službu v celé výši. Dostali by pak třeba rovnou dvacet tisíc.

Nemůže se stát, že vlastníci zprivatizovaných domovů je po určitém čase přemění v jiné zařízení, které už nebude mít se sociální službou nic společného?

Pokud budeme domovy prodávat, tak bychom tam rádi dali jako podmínku, že například dvacet let musí fungovat za stejných podmínek. Navíc to neumožní územní plán. A co po těch dvaceti letech? Předpokládám, že v té době bude sociální oblast fungovat už úplně jinak. (ben)

 

30.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – pondělí 22. ledna 2018

Moře trávy, tři zahradníci za mřížemi a Drahoš i Pavlásek na Slovácku: videa dne

Policie hledá muže podezřelého z pokusu o znásilnění
2

Muž se ve výtahu pokusil znásilnit ženu. Ubránila se slzným sprejem

Vše, jen ne nudné exponáty. V muzeu naučí vařit, v zoo zbaví fobií

/INFOGRAFIKA/ Muzea a další instituce se všemožně snaží, aby se k nim návštěvníci vraceli. Zemědělské muzeum pořádá lekce vaření tradiční české kuchyně, v zoo nabízejí kurz, kde se můžete zbavit fobie například z pavouků nebo hadů

Praha 2 nabídla lidem z hotelu náhradní ubytování. Policie šetří příčinu požáru

Lidem z hotelu Eurostars David, který včera zachvátil požár při kterém zemřeli čtyři lidé, se rozhodla pomoci Praha 2. Už včera byla na místě starostka Jana Černochová společně s kolegy z krizového štábu. Lidem z hotelu městská část zajistila náhradní ubytování. Dnes budou na místě vyšetřovací týmy hasičů a policistů, kteří budou zkoumat příčinu požáru. 

Ptáky v zimě nekrmte pečivem. Může je dokonce i zabít

V Praze i v dalších částech České republiky se výrazně ochladilo. Lesy hl. m. Prahy proto jako každou zimu na nejen žižkovský park Vítkov umístily asi 20 veřejných ptačích krmítek. Dosypávat do nich můžete i vy, ale především zrní. V žádném případě opeřencům nedávejte pečivo. Mohlo by je otrávit.

Vestibul stanice metra Budějovická je uzavřen. Asi na tři měsíce

Jižní vestibul stanice metra Budějovická a prostupy mezi severním atriem a jižní pasáží jsou od pátku uzavřené až do odvolání. Důvodem je havarijní stav zastřešení atria mezi objekty České spořitelny a obchodního domu DBK.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>